Maailm

NASA sond pildistas ülilähedalt Jupiteri hiigeltormi (7)

Piret Pappel, 12. juuli 2017, 21:47
Esimesed astrofotograafiafanaatikud on asunud juba Suure Punase Laigu fotosid töötlemaFoto: NASA / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Seán Doran
Jupiteri ümber tiirlev NASA kosmosesond Juno lendas üleeile 9000 kilomeetri kõrguselt üle hiidplaneedi kõige silmatorkavamast piirkonnast – Suurest Punasest Laigust. Ükski kosmosejaam pole varem Jupiteri kuulsat atmosfääripöörist nii lähedalt pildile püüdnud.

Ülelennu ajal olid töös kõik Juno mõõteriistad ja sealhulgas ka planeedi atmosfääris raadiolaineid mõõtvad seadmed. Nende andmete põhjal loodetakse aru saada, kui palju võiks Jupiteri atmosfääris olla vett.

Info kogumise nimel katkestati ülelennuks side ja fotod jõudsid Maale alles täna. Need on töötlemata ja NASA ootab selleks abi kõigilt astronoomia- ja fotohuvilistelt.

 

Jupiteri atmosfääris möllavad hiigelsuured õhupöörised ja kõige vägevamad neist on näha eri värvi laikudena. Suur Punane Laik on neist kõige suurem ja tuntum. See on tohutu kõrgrõhkkond, mille läbimõõt ulatub praegu ligemale 16 000 kilomeetrini.

Alates 1830. aastast jälgivad täheteadlased selle suurust ja on teada, et vägev antitsüklon jääb üha väiksemaks. Kogu Suure Punase Laigu sisse on selle paremail päevil mahtunud kaks või koguni kolm Maad. 1979. aastal Jupiterist mööda lennanud NASA sondid Voyager 1 ja Voyager 2 mõõtsid Suure Punase Laigu diameetriks 23 400 kilomeetrit.

Võrdleme: 2017. aasta aprillis oli Suure Punase Laigu läbimõõt 16 350 kilomeetrit ehk 1,3 Maa diameetritFoto: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Christopher Go

Miks laik kahaneb, pole teada. Ühe hüpoteesi järgi kahandavad kõrgrõhkkonda selle servades paiknevad arvukad pisemad keerised.

Nii näeb NASA kunstniku silm Juno ülelendu Suurest Punasest LaigustFoto: NASA

Kosmosesond Juno jõudis hiidplaneedi orbiidile möödunud aasta juuli alguses. Järgmise aasta veebruaris lendab uurimisjaam Jupiterile üha ligemale ja põleb lõpuks ära. Enne seda kogub Juno usinalt andmeid planeedi atmosfääri ja gravitatsiooni kohta.

Samal teemal

2. september 2016, 19:46
NASA avaldas pildid Jupiteri poolustest: meile avaneb seninägematu maailm
13. juuli 2016, 07:46
Selline on Juno esimene pilt Jupiterist!
5. juuli 2016, 07:01
NASA uurimisjaam Juno hakkas Jupiteri ümber tiirlema: sond piilub planeedi paksu pilvekihi alla
4. juuli 2016, 22:07
Päikese jõul liikuv kosmoselaev Juno jõuab peatselt Jupiterini

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee