Mitme Eesti erakonna tegelased on Euroopa Liidu juhtorganite ees välja käinud ettepaneku kiirraudtee liinide pikendamisest Eestisse. Täie õigusega – selline raudtee võimaldaks hõlpsalt ja mugavalt tulla meie maaga tutvuma või asju ajama ja tugevdaks meie positsiooni Euroopa Liidu osana.

Prantsusmaal avati hiljuti liinide pikendused lääne ja kagu suunas kiirusega 250 km/h. Bretagne’i suurimasse linna Rennes’i pääseb Pariisist nüüd kahe tunniga, Bordeaux’sse tunni ja kümne minutiga. Mõlemaid liine muudeti kiiremaks järk-järgult. Reisijad said jääda samadesse vagunitesse ja samadele istekohtadele, rong sõitis vaid viimase teeosa aeglasemalt. Edasisõit Rennes’t Bretagne’i teise suuremasse linna Bresti ja Bordeaux’st lõuna poole Hispaaniasse käib veel nüüdki samades rongides aeglasemalt.

Eestile on kiirraudtee vajalik Euroopaase kuulumise tugevdamiseks ja mitte 250kilomeetrise tunnikiirusesega Tallinnast Pärnusse või Lätti sõitmiseks. Piisaks kokkuleppest, et viimased teeotsad sõidaks rong aeglasemalt, ehk 120 või 100 km/h, nii et raudteetammide ehitamine ei nõuaks looduse hävitamist. Euroopa Liidule tähendaks rongi lõppkiiruse vähendamine, et tee-ehitusele ei tuleks suurt juurde maksta. Ka Lätile oleks selline lahendus soodne, arvestades, et seal on üks Euroopa paremini säilinud looduslähedasi raudteid.

Siinkirjutaja ei tea, kas mõni meie juhttegelastest on Brüsselis isiklikes vestlustes välja käinud seisukoha, et raudtee lõpposas tuleks kiirusi vähendada. Sellise ettepaneku peaksime tegema koos Lätiga nüüd, kui Euroopa Liidu eelarve paikapanemine on taas päevakorda tõusmas.                     

Jaga artiklit

10 kommentaari

V
Võtke ennast kokku!  /   15:32, 13. juuli 2017
Taasriigistage see Edelaraudtee jupp Tallinnast Pärnusse - muutub raudtee taas Eurotoetus-kõlbulikuks. Natuke kõpitsemist ja korras. Edasi on vaja ehitada ainult Iklani jupp ja ongi tehtud.
Nagu oleks raske arukamalt toimetada ja asjalikumaid otsuseid vastu võtta?
O
Olen  /   07:14, 13. juuli 2017
kogu aeg aruka lahendi poolt. Milleks kiirustada, kui saab rongis rahulikult nautida möödavilksatavat loodust? Ka vagunis saab oma asjadega tegeleda. Tänane 120km/t Tallinna-Tartu teel on täiesti piisav. 2 tundi sõiduks täiesti piisav. Kiirem sõit hakkaks isegi päevakava segama. Pealegi rongist väljudes raiskad seda kokkuhoitud aega nagunii tühjale-tähjale. Mõelge on eelmised päevad läbi, kui palju on neis olnud mõttetuid pause, ootamisi, valestitehtud otsuseid liikumisel.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis