Eesti uudised

FOTOD JA VIDEO | Kohalik päästis kurepesa elektriliinidesse kukkumisest (19)

Kristjan Väli, 12. juuli 2017 17:09
Foto: Argo Vilberg
Pisikese Lõuna-Eesti küla veerel kõrguv päevi näinud valge-toonekure pesa oli tugevalt viltu vajunud ja õige pea kukkumas elektriliinidele. Kuna keegi probleemi omaks ei tunnistanud, siis tuli tegusatel kohalikel post ise sirgeks tõmmata.

Võru maakonnas asuva väikese Saru küla elanikel tekkis tänavusel suvel suur mure, mida keegi esiti lahendada ei suutnud. Nimelt oli elektriliinide kõrvale püstitatud kurepesa niivõrd viltu vajunud, et silma järgi hakkas kohe-kohe ümber kukkuma. See oleks aga päädinud katastroofiga, sest kurepere koos pesaga oleks postiga koos uperkuuti lennanud. Samuti oleks potentsiaalne õnnetus lõhkunud elektriliini, mis varustab kolme lähedal asuvat talu vooluga.

Samal teemal

Mures külaelanikud pöördusid abi saamiseks kohaliku mehe Argo poole, kes võttis kurepere saatuse enda hingeasjaks.  Argo sõnul pöördus ta esialgu ka mitme erineva riikliku institutsioon poole, ent paraku abi ei saanud. "Seega absurdne olukord, kus keegi ei vastuta enne, kui ilmselgelt lõpuks õnnetus juhtub. Otsustasin siis asja enda kätte võtta!" selgitas ta oma käitumist. Argo helistas kohalikule palkmajade ehitajale, kes andis lahkesti ühe tugiposti. Samuti läks kureposti püstitamisel käiku isiklikust tarbest ülejäänud kruvivai. "Maasturi ja Audi 80-ga tõmbasime koormarihmadega posti täiesti loodi. Seejärel kruvisin meetrise kruvivaia diagonaalis maasse. Selle külge poltkruvidega tugipost ning tugipost omakorda pikkade kruvidega posti külge," selitas Argo, kelle sõnul oli post viimase nädalaga juba pea kaks meetrit viltu vajunud.

Elektrilevi käiduosakonna juht Andres Tõnissaar selgitab, et keskkonnainvesteeringu kaasfinantseerimisel paigaldas Elektrilevi eelkäija Jaotusvõrk OÜ aastatel 2003-2004 üle Eesti ligikaudu 200 masti, mille eesmärgiks oli valge-toonekure kui looduskaitsealuse liigi pesitsusprobleemide lahendamine ja elektriohutuse tagamine. Toona püsti pandud postidest on hetkel asustatud ligikaudu 75%. "Üldiselt tuleb pesitsushooajal olla kuremastide liigutamise või parandamisega väga ettevaatlik, sest tegemist on looduskaitsealuse liigiga. Kui mast on siiski kriitilises seisus, oleme äärmisel vajadusel maste ka pesitsushooajal korrigeerinud," selgitab Tõnissaar, kelle sõnul võetakse väga ohtlikus seisus mast pesitsushooaja välisel ajal lihtsalt maha, mis tähendab seda, et kurg teeb uuel hooajal pesa uude kohta.

"Konkreetse juhtumi puhul oli tegemist halvas seisus kurepesamastiga, mille korrigeerimise oleks Elektrilevi pidanud ette võtma. Teeme omapoolsed järeldused ja püüame tulevikus taolisi vigu vältida. Suur tänu kohalikele elanikele, kes operatiivselt probleemiga tegelesid," ütleb Tõnissaar.

Elektrilevi lubas Argole, et katab kulutused, mis kaasnesid masti parandamisega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee