Maailm

Elu või surm? Kohus arutab taas väikese Charlie saatust (21)

Aadu Hiietamm, 12. juuli 2017 18:37
VÕITLEVAD POJA ELU EEST: Connie Yates ja Chris Gard soovivad Londonis ravimatult haigeks tunnistatud poeg Charlie Gardi viia välismaale ravile ning nad taotlevad selleks kohtult varasema otsuse muutmist. Londoni arstid on seni olnud seda meelt, et beebit elus hoidvad seadmed tuleb välja lülitada. Foto: AP/Scanpix
Inglise arstid tunnistasid väikese Charlie Gardi ravimatult haigeks ning soovivad vastu vanemate tahtmist beebit elus hoidvad seadmed välja lülitada. Juuni lõpus toetas tohtrite seisukohta ka Euroopa Inimõiguste Kohus. Pärast vanemate jõulist protesti ja paavsti ning USA presidendi sekkumist arutab Londoni kohus taas Charlie elu ja surma küsimust, vahendab BBC.

Charlie Gard sündis mullu 4. augustil haruldase geenirikkega, mille tagajärjel töötab tema mitokondriaalne DNA valesti. Poisil on raske ajukahjustus ja ta suudab elus olla vaid tänu kunstliku hingamise aparaadile.

Väike Charlie viibib Londonis Great Ormond Streeti Haiglas (GOSH). Sealsed arstid peavad pisipoisi tervislikku seisundit lootusetuks ning soovisid juba mitu kuud tagasi tema kannatused lõpetada.

Samal teemal

Charlie vanemad Connie Yates (31) ja Chris Gard ei (32) olnud nende plaaniga nõus ja otsisid abi Londoni kohtust, kuid jäid kaotajaks. Seejärel pöördusid nad Euroopa Inimõiguste Kohtusse, kuid kohtunikudki otsustasid 27. juunil, et GOSHi arstidel on õigus vastu vanemate tahtmist beebit elus hoidvad seadmed välja lülitada.

Raviks on kogutud 1,33 miljonit naela

Euroopa Inimõiguste Kohtu otsus oli vanematele väga raske löök ja ähvardas nurjata plaani viia laps Ameerika Ühendriikidesse eksperimentaalravile. Selleks oli  portaali gofundme.com vahendusel korjatud 12. juuli seisuga 1 330 750 naela annetusi. USAs ollakse valmis Charliele andma DNAd parandavat ravimit, mida väidetavalt ei ole veel inimeste peal testitud.

Arstid tahtsid pärast Euroopa Inimõiguste Kohtu otsust kunstliku hingamise aparaadi välja lülitada juba 30. juunil, kuid siis otsustati anda vanematele lapsega hüvasti jätmiseks pisut rohkem aega.

Tänu sellele viivitusele on Charlie siiani elus. Nimelt avaldas 1. juulil tema vanematele toetust paavst Franciscus ja 3. juulil ka USA president Donald Trump.

Vatikani esindaja Greg Burke teatas, et paavst palvetab väikese Charlie ja tema vanemate eest ning soovib, et nad saaksid hooldada oma last lõpuni. Vatikan pakkus välja, et väikese Charlie võiks tuua Londonist Rooma ravile. Rooma Bambino Gesu lastehaigla juht Mariella Enoc lubas võtta kontakti Londoni haiglaga, et uurida, kas Charliet on võimalik Rooma tuua.

Trumpi sekkumine andis Charliele ajapikendust

3. juulil kirjutas USA president Donald Trump Twitteris: "Kui me saame väikest Charlie Gardi aidata, siis teeme seda rõõmuga." Tema pressiesindaja lisas, et president soovis pärast Charlie juhtumist kuulmist tema vanematele abi pakkuda ning valitsuse liikmed on neile juba helistanud. Mitu USA seadusandjat esines ettepanekuga anda Charliele USA kodakondsus, et teda saaks Ameerika Ühendriikidesse ravile tuua.

Poisi ema tänas Donald Trumpi toetuse eest. "Ilma tema abita oleks Charlie juba surnud," ütles ta telekanalile Sky News.

Vanematele tulid appi ka paljud lihtsad inimesed, kes andsid allkirja petitsioonile, milles paluti lubada pisipoiss USAsse ravile. Vanemad andsid 350 000 allkirjaga petitsiooni eelmisel pühapäeval üle GOSHile. Kaks päeva varem oli haigla mõnevõrra ootamatult nõustunud, et Charlie juhtum läheb uuesti kohtusse. Meelemuutuse taga on uued eksperthinnangud, mis lubavad kümneprotsendise tõenäosusega Charlie terveksravimist. Rooma Bambino Gesu lastehaigla kõrval on valmis Charlie ravile võtma ka New Yorgi presbüteri haigla. Vanemad tahavadki lapse sinna viia.

Alates esmaspäevast arutab Londoni kohus taas Charlie saatust. Kohtunik Nicholas Francis ütles istungi algul, et ta ei kavatse enam arutada juba teada vanu fakte. Ta palus Charlie vanematel esitada hiljemalt kolmapäeva pärastlõunaks tõendid, mis kinnitavad, et paljuräägitud eksperimentaalravist on ka tõepoolest kasu.

"Ei ole ühtki inimest, kes ei taha Charliet päästa. Kuid vaja on uusi ja dramaatilisi tõendeid, et kohtu varasematele otsustele tagasikäik anda," rõhutas kohtunik Francis.

Järgmine kohtuistung on määratud neljapäevale, 13. juulile. Vanemad loodavad nii väga, et kohus annab neile võimaluse poja välismaale ravile viia.

Samal teemal

24.07.2017
Väikese Charlie Gardi vanemad loobusid kohtuvõitlusest
11.07.2017
TV3 VIDEO | Briti kohus andis arstidele õiguse lülitada välja raskelt haige Charlie hingamisaparaat
04.07.2017
Kas väike Charlie tohib elada või peab surema?