Donald Trump Jr.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 11. juuli 2017 20:34
Ühendriikide presidendi Donald Trumpi poeg, Donald Trump Junior avaldas täna Twitteris 2016. aastal toimunud kirjavahetuse, milles talle pakuti võimalust kohtumiseks ning isa rivaali Hillary Clintoni kohta delikaatse informatsiooni saamiseks. Seltskond, kes kogu asja ajas, on aga üsna kirju.

Kirjavahetust Trump Junioriga alustas Rob Goldstone, endine muusikaärimees ja ajakirjanik, kes kirjutas peamiselt tabloidimeediale. Mees pole ei ameeriklane ega venelane, vaid hoopiski briti kodanik, vahendab The Guardian. Välismeedia on hämmingus: mida oli küll ühel kollasel ajakirjanikul ja muusikaärimehel tulevasele presidendile pakkuda ja mispärast selline tegelane üldse Vene-USA suhteid arendama hakkas?

Nii kummaline kui see ka pole, näib Goldstone esmapilgul olevat lihtsalt suur russofiil ja Venemaa praeguse poliitilise ladviku fänn. Mehe Instragrami kontol on pilt, kus Goldstone kannab T-särki suure kirjaga "RUSSIA". Mees reisib tööasjus pidevalt Venemaale ja kirjeldas Moskvat kui oma teist kodu.

Goldstone tegi koostööd Emin Agalaroviga. Kes on see isik? Üks vene popmuusik, kelle muusikavideos Trump kunagi osales. Agalarovi isa on ärimees, kes on Trumpiga kinnisvaraalast koostööd teinud.

Goldstone esindaski 2016. aasta juunis toimunud kohtumisel Vene laulikut Agalarovit. Kohtumisel viibisid lisaks Trump Juniorile ka Vene advokaat Natalja Veselnitskaja, vanema Trumpi presidendikampaania juht Paul Manafort ja väimees Jared Kushner. Goldstone lubas Trump Juniorile, et Veselnitskajal on Clintoni kohta inkrimineerivat informatsiooni.

"See on mõistagi väga kõrgel tasemel ja väga tundlik informatsioon, aga see on osa Venemaa ja tema valitsuse toetusest hr Trumpile," kirjutas Goldstone Trumpi pojale. Trump Junior vastas: "Kui te nii ütlete, siis - I love it." ("Armastan seda" või eesti keeles pigem "Suurepärane!" - toim.) Goldstone kirjeldas, et Venemaa "kroonprokurör" (sellist ametit Venemaal ei eksisteeri) kohtus Emin Agalarovi isaga ning on valmis jagama infot, mis võiks "teie isale väga kasulik olla". Kirjas rõhutab ta Emini ja tolle isa Arasi osalust antud infovahetuses.

Goldstone'i lubadused jäid Donald Trump Juniori sõnul siiski mõttetuteks, sest väärtuslikku infot Veselnitskajal jagada ei olnud. Veselnitskaja eitab, et töötas Vene valitsuse heaks. CNN-i teatel väidab Kreml omakorda, et ei tea, mis tegelane see Veselnitskaja üldse on. Tegelikult on advokaadil pikaajalised sidemed riigile kuuluvate ettevõtetega, mille heaks ta on töötanud. Tõenäoliselt pole ka Rob Goldstone päris niisama Putini fänn, vaid siiski oma huvidega mees, nagu ka tema kliendi ärimehest isa.