Maailm

Paet: Malaisia reisilennuki MH17 allatulistamise uurimine on jäänud venima (49)

Toimetas Kristin Aasma, 11. juuli 2017 16:55
Urmas PaetFoto: Jörgen Norkroos
Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet saatis Euroopa Komisjonile arupärimise, milles kritiseeris 17. juulil 2014 Malaisia reisilennuki MH17 allatulistamise uurimise venimist ning rõhutas, et seni pole keegi poliitilist vastutust võtnud.

"Kohe möödub 298 lennureisija tapmisest kolm aastat," ütles Paet oma arupärimises. "Katastroof puudutas väga lähedalt kõiki ELi kodanikke," lisas ta ning küsis Euroopa Komisjonilt, millist rolli näeb komisjon endal selles, et uurimine ei veniks, et tuvastataks konkreetsed süüdlased ning et ka poliitilist vastutust ei veeretataks kellegi õlult.

Samal teemal

Paeti arupärimisele vastas Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja komisjoni asepresident Federica Mogherini, kelle sõnul on lennul MH17 olnud lennuki allatulistamist käsitlev ühise uurimisrühma kriminaaluurimine käimas. "Ühises uurimisrühmas koostööd tegevad uurimisasutused teevad oma tööd täiesti sõltumatult. On äärmiselt oluline, et uurijad saaksid oma töö, mis on ka konkreetsete kahtlusalustega seotud, lõpule viia sõltumatult, teha seda põhjalikult ja segamatult,“ ütles ta.

Mogherini lisas, et tagamaks lennuki allatulistamise eest vastutavate isikute vastutusele võtmine ja kohtusse andmine, vajatakse kriminaaluurimise käigus rahvusvahelise kogukonna pidevat toetust. „Euroopa Liit on korduvalt väljendanud oma täielikku toetust ühise uurimisrühma tööle ja asjaga seotud riikide jätkuvatele jõupingutustele süüdistuse tulemuslikuks esitamiseks. See toetus on jätkuv,“ ütles ta.

"Riigid, kes saavad uurimisele ja süüdlaste vastutusele võtmisele kaasa aidata, peavad seda tegema, nagu nõutud ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2166,“ lisas Mogherini.

Samal teemal

29.08.2016
Uurimiskomisjon: MH17 tulistati alla mässuliste alalt
28.08.2016
Uurimistulemused: MH17 alla tulistanud rakett oli toodud Venemaalt
17.06.2016
Täna möödub kaks aastat MH17 tragöödiast, hukkunute pered võitlevad siiani õigluse jalule seadmise eest
26.10.2014
PEARAHA: MH17 tulistajani viiva info eest makstakse juba 47 miljonit