Eesti uudised

FOTOD ja VIDEO | Viimsi elanike võitlus hekiraie vastu jätkub järgmisel tänaval (35)

Marvel Riik, 11. juuli 2017 16:06
Viimsi vallavalitsuse kommunaalameti juhataja Alar Mik (vasakul) püüdmas Kesk tee elanikele selgitada, et vallal on olemas juriidiline õigus võtta maha hekid-puud ja teha tee laiemaks.Foto: Marvel Riik
Nädal tagasi likvideeriti Viimsis Heki teel teeäärset hekki, mille tagajärjel hukkus mitmeid koorumata ja udusulis linnupoegi. Nüüd on raie jõudnud Kesk teele, kus kohalikud on vastu sealsele roheluse raiele, sest see kahandab nende elukeskkonna väärtust. „Vallal on allergia rohelisuse vastu,“ siunab üks kohalik.

Indrek Kirsfeldti perekond on viimased 60 aastat elanud Kesk teel ning on koos 10 teise perega, kes sel tänavalõigul elavad, vastu Viimsi vallavalitsuse teelaiendusprojektile. Nimelt näeb see ette, et tänava ääred tuleb puust-põõsast tühjaks teha, et ligemale aasta planeeritud ehitus saaks alata. Kohalikud ei soovi, et rohelus kaoks, sest see kahandab elukeskkonna väärtust, tuues suuremad liiklusvoolud ja müra.

„Kui sealpool [ehk Heki teel] tegeletakse linnupesade hävitamisega, siis siinpool teeotsa tegeletakse kodutunde hävitamisega,“ võtab Kirsfeldt nördinult olukorra kokku. „Kõik rohelus võetakse maha ning põhimõtteliselt tõmmatakse servast serva asfalt. Vald räägib mingisugusest avalikust huvist, justkui meie seda ei ole.“

„Kogu sellele serviti teele tuleb väga palju haljastust juurde, ligi tuhatkond ühikut. Aga kindlasti ei ole heki ega aiakoht [valla] teemaal ehk võõral kinnistul olevad asjad ei kuulu sinna. Kõik hekid või aiad, mis on ebaseaduslikult võõral kinnistul, kuuluvad teetööde käigus eemaldamisele,“ selgitas Mik, kelle sõnul on teeremondist räägitud idee tasandil juba rohkem kui viis aastat. Eelmisel aastal sai projekt aga ametliku käigu. „Inimesed, kes on hekid rajanud aia taha, neile ei meeldi, et maha võetakse ja ma saan sellest aru, aga samas asuvad nad võõral kinnistul. Omavalitsus ei saa lubada, et keegi on ebaseaduslikult kellegi teise kinnistule rajanud heki või aia.“

Kuigi kommunaaljuhataja sõnul on inimestega suhelda suheldud alates varakevadest, said paljud kohalikud valla suvistest plaanidest ja otsustest teada alles siis, kui neil ei olnud võimalik omapoolselt sõna sekka öelda.

„See on see, kuidas siin asju aetakse. Hoolitakse oma mainest, valimisest, aga mitte kohalikest,“ lisab Kirsfeldt. „Vallal on allergia rohelisuse vastu,“ ei hoia ennast tagasi Kesk tee elanik Atso.

„Alati on kõik teedeehitusele vastu, igal pool. Aga samas, kui see valmis saab, siis on kõik õnnelikud ja rahul,“ märgib Mik, kelle sõnul on tuldud elanikele võimaluste piires vastu.

Kommunaaljuhataja kinnitas, et võrreldes Heki teetöödega tehti seekord põhjalik kontroll, kas puudes-põõsastes pesitsevad linnud või mitte. Kuigi märke lindudest ei leitud, jäid täna raietööd ära. Justkui looduse abikäel hakkas pärastlõunal vihma sadama ja see lükkas planeeritud raietööd edasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee