Eesti uudised

Maasikapõlde on tabanud hallitus (23)

Laura Nõlvak, 11. juuli 2017 10:20
PANE TÄHELE: Üks esimesi hahkhallituse märke on tupplehtede all olev pruun laik.Foto: Ulvi Moor
Maasikakasvatajaid on sel aastal tabanud tõeline ebaõnn – talvel külmakahjustused maasikataimedel, kevadel õitsemise ajal öökülmakahjustused ja nüüd on avamaa maasikapõlde tabanud hallitus.

Maaelu Edendamise SA aianduse valdkonna konsulendi Ulvi Moori sõnul hakkas maasikatel  hahkhallitus vohama just meie suvise ilma tõttu. „Kuna ilm on olnud niiske ja jahe, siis hallitus levima ka hakkas. See 17 soojakraadi, mis meil hetkel on, ongi selle hallituse jaoks optimaalne temperatuur,“ selgitab Moor. „See ongi selle aasta eripära. Kui suved on päikeselisemad ja soojemad, nagu varasematel aastatel, siis sellist probleemi pole,“ lisab konsulent.

„Esimesteks hahkhallituse ilminguteks on tupplehtede punakaks tõmbumine ja väike pruun laik, mis saab alguse tupplehtede alt. Inimesed ei tunne seda sageli ära, sest arvavad, et hahkhallitus on alati karvane. Hallikarvaseks muutub vili aga alles lõppfaasisi,“ selgitab Moor hallituse kulgu.

„Kõige rohkem on mõjutatud "Polka" maasikasort, mis on pehme ja nakatub hahkhallitusse kergelt. Vanemad "Polka" taimed on tiheda lehega ja puhmas ei lase õhul läbi käia. Olen vaadanud marju nii, et kümme on pundis ja viis neist hallitab,“ räägib Moor, lisades, et "Sonata" maasikatega olukord nii traagiline ei ole. „Kõige rohkem kannatavad väiketootjad, kes peamiselt kasvatavad "Polka" marja,“ ütleb Moor. Hallitavad marjad tuleb ära korjata, aga neid müüa ei saa – seega, kulu on suurem kui tulu. 

Lisaks sellele, et maasikasaak väheneb, ei lange ka Eesti maasika kilohind. „Hind tõenäoliselt ei lange. Praegu on maasika korjamise tippaeg, aga maasikauputust ei ole, nagu mõnel aastal. Masskorjamine saab varsti läbi ja hind jääbki sel aastal kalliks,“ selgitab Moor selle suve maasikahinda.

Eesti maasikaid saab konsulendi sõnul hallitusest hoolimata pikalt. „Eesti maasikat on lihtsalt vähe sel aastal,“ ütleb ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee