Maailm

Uus-Meremaal töötati välja vaktsiin gonorröa vastu (6)

René Piik, 11. juuli 2017 09:25
Töö laboris vaktsiini välja töötamisel.Foto: MIKE SEGAR
Uus-Meremaal töötati välja vaktsiin, mis näitab esimest korda ajaloos potentsiaali ravida gonorröad. Teadlaste avastus on teretulnud pärast levinud antibiootikumide tõhususe vähenemist ja niinimetatud super-gonorröa esimesi nähte tervelt 77 riigis. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) sõnul on vaktsiini leidmine arenenud ülimalt tähtsaks eesmärgiks, et takistada super-gonorröa edasist levikut.

Uus-Meremaal viidi läbi uuring 15 000 haigestunud noore inimeses seas, kus katsetati leitud vaktsiini mõju. Uuringu tulemusena vähendati haigestunud inimeste hulka ligi kolmandiku võrra.

Gonorröasse, mis võib viia viljatuseni, haigestub iga-aastaselt ligikaudu 78 millionit inimest. Gonorröasse haigestunud inimestel ei teki selle vastu immuunsust, seega on võimalik haigestuda mitu korda.

Vaktsiin arendati algselt välja meningiit B vastu ning seda katsetati Uus-Meremaa noorte seas aastatel 2004-2006. Aucklandi ülikooli teadlased leidsid patsientide terviseandmeid uurides, et gonorröasse haigestunud noorte hulk vähenes 31% pärast vaktsineerimist. Ilmselt tekkis taoline kõrvalmõju vaktsiinile kahte haigust põhjustavate bakterite sarnasusest. Mõlemad tõvestajad kuuluvad samasse bakteriperekonda: meningiiti põhjustab Neisseria meningitidis ning gonorröad Neisseria gonorrhoeae. Tookord kestis vaktsiini poolt pakutud juhuslik kaitse gonorröa eest umbes 2 aastat.

Hetkel pole aga toona kasutatud vaktsiin, MeNZB, enam saadaval. Selle asemel kasutatakse uut, mitmete sarnaste omadustega 4CMenB vaktsiini. UK on ainuke riik, mis on 4CMenB laste vaktsineerimiseks kasutusele võtnud.

Asjaolu, et juba kasutuses olev meningiidivastane vaktsiin võib kaitsta ka gonorröa vastu, muutus tunduvalt olulisemaks pärast WHO teadet eelmisel nädalal, et haigust ei saa enam ravida pelgalt antibiootikumide abil.

Dr Teodora Wi WHO-st teatas, et neile teadaolevalt on praeguseks olnud kolm juhtu, mille korral esinenud gonorröa on olnud ravimatu: Jaapanis, Prantsusmaal ja Hispaanias. Dr Wi arvab: "Nüüd on meil palju paremad lootused nende juhtude ravimiseks."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee