KIITUST VÄÄRT: Tartu kiirabi püüdis kaheksa-aastast poissi elustada kaks ja pool tundi, kahjuks tulutult. Elustamiseks kasutati kõiki vahendeid. Foto on illustreeriv. (Vida Press)

Tartus varises neljapäeva hommikul kella kümne paiku oma kodus kokku kaheksa-aastane poiss, keda kiirabi üritas kaks ja pool tundi elustada, kuid tulemusteta. Hiljem selgus, et loodus oli tema saatuse otsustanud juba enne kiirabi saabumist.

"Kõik juhtus täiesti ootamatult," räägib poja kaotanud ema vaikselt.

"Pojal hakkas halb ja ta kukkus lihtsalt kokku. Kiirabi tuli väga kiiresti, vaid mõne minutiga. Nad püüdsid poega elustada ja ei andnud alla, appi tuli veel teine kiirabi. Kokku kaks ja pool tundi. Nad ise olid endast väljas ja väga hämmelduses, et miks poisi süda ometi lööma ei hakka."

Mingit vimma ema meedikute suhtes ei tunne, vastupidi – ta soovib neid kiita ja tänada. Ta ütleb seda mitu korda, sest ta teab juba, et arstide ja õdede pingutused ei olnud määratud õnnestuma. Lahkamisel leiti poisi aordist kasvaja, ükskõik millised elustamisvõtted olid kasutud. "Me ei teadnud poja haigusest mitte midagi," ütleb ema.

Ta palub lahkamise tulemuse kiirabiarstidele edasi öelda, et nad teaksid – nemad tegid kõik, mis suutsid, ja juhtunut parandada polnud nende võimuses. Tartlased on heades kätes, kui kiirabi toimetab nii kiiresti, asjatundlikult ja ennastsalgavalt, leiab ta.

Juhtumid lastega jätavad jälje

"Juhtumid lastega on alati väga emotsionaalsed, neil puhkudel teeme alati kõik, mis võimalik ja enamgi veel," ütleb sihtasutuse Tartu Kiirabi juhatuse esimees Ago Kõrgvee.

Teades poisi haigusele lahkamisel antud diagnoosi, lisab Kõrgvee, et selliseid haigusi ei ole kiirabis leiduva aparatuuriga võimalik kindlaks teha. Kiirabi lähtub oma töös talle teadaolevast ja teeb kõik endast oleneva patsiendi päästmiseks.

"Sellised juhtumid, kus lapsel süda seiskub, on väga haruldased," sõnab Tartu kiirabi juht, kelle sõnul on laste äkksurmad väga erakorralised sündmused.

"Ma tahan südamest tänada Tartu kiirabi töötajaid, kes andsid endast kõik," kordab ema tasasel häälel.

Tartlannale avaldas muljet, kuidas täiesti lootusetus olukorras prooviti ikka poissi elule tuua. Mitte keegi ei löönud käega ja kuni viimase võimaluseni üritati endast anda parim.

"Iga juhtumi puhul teeme oma tööd nii hästi, kui suudame, aga kahjuks ei ole me kõikvõimsad," sõnab Tartu kiirabi juht.

"Me võtame tänusõnad vastu, aga poja kaotanud perele saame ainult kaasa tunda."

Jaga artiklit

52 kommentaari

O
oiu  /   13:28, 13. juuli 2017
Ma ei saanud sellest loost aru.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis