Kus juba on, sinna tuleb juurde, saab haldusreformi käigus erandite tegemise võtta kokku ühe lausega. Võib vaid spekuleerida, kas valitsuse eelmise nädala otsus, et sundliitmisest pääsevad Haljala, Luunja ja Nõo vald ning Keila linn, oleks samasugusena välja kukkunud ka siis, kui eelnenud poleks Loksa linnal iseseisvana jätkamise lubamist ja süüdistusi, et peaministripartei tegutses parteikaaslasest linnapea huvides. Kuid kindel on, et haldusreformi kriteeriumitele läbi sõrmede vaatamine ei jäänud märkamata neile kohalikele omavalitsusele, kes sundliitmist kohtus vaidlustada kavatsevad.

Viimaseid esindav vandeadvokaat Allar Jõks ongi juba öelnud: „Kui finantsvõimekus ning elanike arv on vähemalt samal tasemel kui Loksal, on sundliitmine õigusvastane. Vastupidine järeldus tähendaks, et valitsus kohaldab sarnastele asjaoludele erinevaid õiguslikke tagajärgi. Sellist meelevaldset kohtlemist Eesti põhiseadus ei luba.“ Paraku vaid 2700 elanikuga (napilt üle poole nõutud elanike arvust) Loksa linnale, mille finantsseisu on kriitiliseks nimetanud õiguskantslergi, tehtud erand seab lati kohtulahinguks valmistuvate omavalitsuste jaoks kaunis madalale. Ja valitsusel jääb üle tänada vaid iseend.

Ometi on liitumisotsuste kohtusse jõudmisel tõsisemgi tagajärg, kui järjekordsete erandite lisandumine juhul, kui riigikohus peaks leidma, et iseseisvalt hakkama saavate valdade sundliitmine pole õigustatud. Kohalikud valimised olukorras, kus tulevase haldusüksuse piiridki pole selged, tähendab, et osa valijaid ei tea, kuhu esindaja valitakse ning valimistel kandideerija ei tea, millist omavalitsust ta valituks osutudes juhtima asub.

Avalikkusele selgituste jagamisega, miks Loksale üldse erand tehti, on valitsuskoalitsioon ja eriti riigihalduse minister Jaak Aab seni hätta jäänud. Tagajärjed ei lasknud end kaua oodata. Nüüd on küsimus, kas valitsusel õnnestub haldusreformi juhtohjad viimasel hetkel tagasi enda kätte haarata või tehakse edaspidised otsused üle ministrite peade.

Jaga artiklit

4 kommentaari

R
reede  /   19:57, 11. juuli 2017
Ka kolhooside sundliitmisel arvati et kolme viletsa kokku liitmine viib põllumajanduse õitsele Ei saa aru miks korralikult hakkama saav omavalitsus peab juurde saama viletsalt majandava Koljati
E
elanik Pärnu Tõstamaa linnaosast.   /   09:47, 11. juuli 2017
Haldusreformile praegu piduri peale tõmbamine on ainuke õige otsus. Seda reformarite haiget ajusünnitist ei kannata seedida.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis