Eesti uudised

UUED VALED: kuidas areneb Jõhvi kalmistu lugu Venemaa meedias? (23)

Õhtuleht.ee, 10. juuli 2017, 13:39
Kuvatõmmis REN TV-s avaldatud videoreportaažist "Natsism pärast surma: Eesti kalmistutel keelatakse venelaste matmine".
Kaitseliidu vabatahtlike portaal Propastop kirjeldas mõned nädalad tagasi Jõhvi kalmistu juhtumit, kus eraisikute poolt vallavalitsusse saadetud kiri sai kallutatud käsitluse Venemaa meedias. Eelmisel nädalal tõmbasid Venemaa meediakanalid teema uuesti üles.

4. juulil tuli portaal Izvestija koos telekanalis REN TV avaldatud videoreportaažiga "Natsism pärast surma: Eesti kalmistutel keelatakse venelaste matmine" välja uute valedaga, edastas Propastop.

Jõhvis kohal käinud propagandaajakirjanikud väitsid, nagu oleks kavas Jõhvi kalmistult ümber matma hakata ka juba varem sinna sängitatud venelasi. Tegemist on otsese valeväitega, mis vastuolus kõigi teadaolevate faktidega. Sellise plaani kohta pole ühestki allikast varem infot, ümbermatmise teemat ei puuduta algne kiri ega sündmust kommenteerinud isikud, vallavalitsuse esindajad ning Jõhvi Mihkli koguduse vaimulik Peeter Kaldur.

Nii viidati videos, nagu oleks kavas hakata ümber matma ka Jõhvi kalmistu punaarmeelaste säilmeid. Seda väidet seostatakse pronkssõduri sündmustega ja viidatakse, et tegemist olla Eesti riigi pikaajalise kavaga. Väited ja teemade seostamine võimaldavad loole anda küll tugeva propagandasõnumi, kuid need ei vasta tõele ega ole antud kontekstis põhjendatud.

Eestit seostatati natsismiga loo pealkirjas, põhjendamata seda seost loos kuidagi ja lugudes eksitakse ajakirjanduse ühe põhimõtte vastu vahendada küsimuse kõiki osapooli. Videos ei saanud sõna keegi, kes seletaks kirja saatjate seisukohti. Küll aga jäetakse videos mulje, nagu valaksid inimesed juba Jõhvis ümbermatmise pärast pisaraid.

Propastopi hinnangul on Jõhvi kirjaga seonduv ühekordne propagandaepisood. Uued reportaažid annavad tunnistust, et käsil võib olla suurema inforünnaku algus. Sellele viitab teema jõudmine internetiportaalist teleuudistesse, mis on Venemaal meedias märk sündmuse olulisuse tõusust. Teemale lisab hoogu ka ERMi juhi Tõnis Lukase värske sõnavõtt Tartu Raadi mälestusmärgi kohta, seegi on juba Venemaa meedias ära märkimist leidnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee