On enam kui kummaline, et õigusriigis peab avalikkus kukalt sügama ja mõistatama, milles leppisid omavahel kokku Keskerakonna juht Jüri Ratas ja Yana Toom. Ajalugu on tauninud MRP salaprotokolle, miks siis peaks Ratase-Toomi paktiga teistmoodi olema. Kaalukategooriad maailma mastaabis on küll erinevad, kuid äsjase salaleppe oletatav sisu võib Eesti käekäiku mõjutada olulisel määral.

Omaette teema on, keda esindas Toom, kui Ratas temaga läbi rääkis. Kas iga keskerakondlane võib edaspidi otse Ratasele ka oma nõudmiste nimekirja esitada? Praegu on selge vaid see, et Ratas sisuliselt ostis endale vaherahu, et saaks lähema poole aasta vältel ilma parteisisese kodusõja ohuta eesistumisele keskenduda. Hoiti küll ära Keskerakonna lõhenemine, kuid mis saab pärast kohalikke valimisi, ei tea veel keegi.

Mis oli aga salaleppe hind? On selge, et Toomi odavalt osta ei saa. Europarlamendi palk tagab talle majandusliku sõltumatuse, venelaste hääled kindlustavad poliitilise tagala. Igal juhul oli Ratasel Toomi rohkem vaja kui Toomil Ratast.

Kui küsimuse all oli Keskerakonna juhtimine, siis on venelastest üsna loogiline tahta endale suuremat osakaalu partei asjades, sest erakonna toetajaist suur osa on vene valijad. Vaadates ka nüüdseks juba lõhki aetud kolmiku varem esitatud 12 soovi nimekirja, siis see sisaldas nii mõndagi huvitavat: halli passi omanikele kodakondsus, piir NATO vägede kohalolekule Eestis, kaitsekulud ei kerki üle 2 protsendi, Venemaa vastaste sanktsioonide tühistamine jne. Tegu on asjadega, mille suhtes on Eesti ühiskonnas pikka aega konsensus valitsenud.

Praegu on Jüri Ratas Yana Toomi pantvang. Eriti halb, et Ratas pole seda mitte niivõrd Keskerakonna juhina, vaid peaministrina. Kuna Keskerakonna näol on tegu valitsusparteiga, kel reaalne voli võimul olijana hakata ka kokkuleppeid ellu viima, siis selguse loomiseks ja võibolla asjatult kerkinud kahtluste hajutamiseks ootame Rataselt leppe sisu avalikustamist. 21.sajandi poliitikas ei ole kohane, et leppe sisu hakkab selguma alles aastate pärast, nagu viitas reformipoliitik Kristen Michal  - alles siis, kui üritatakse hakata neid ellu viima. 

Jaga artiklit

17 kommentaari

Päevatoimetaja

Denes Kattago
Telefon 51993733
denes.kattago@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis