MAAPEALNE PÕRGU: Meelavaldajad täitsid lubaduse ja muutsid G20 tippkohtumist võõrustava Saksa hansalinna maapealseks põrguks.Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 7. juuli 2017 17:15
Saksamaa hansalinnas Hamburgis lõpeb homme G20 tippkohtumine, mida saadavad vägivaldsed protestid. Meeleavaldajad on süüdanud autosid, ehitanud barrikaade ja rünnanud politseinikke. Vigastatuid on kaugelt üle saja. Kohalikud ei mõista, miks oli vaja tippkohtumine just suurlinnas ja mitte mõnes väiksemas kohas korraldada.

Tippkohtumise korraldajate õudusunenägu sai teoks. Hamburgi saabunud vägivaldsed meeleavaldajad pidasid sõna ja muutsid linna juba neljapäeva õhtul maapealseks põrguks.

Korda tagama pidanud 20 000 politseinikku jäid hätta. Abi ei olnud ka veekahuritest, pipragaasist ja kumminuiadest. Märatsemissoovist kantud  vägivaldsed meeleavaldajad loopisid politseinikke kõikvõimalikke esemetega. Samuti ehitati tänavatele barrikaade ning süüdati kümneid autosid ja prügikonteinereid. Tuletõrje teatas täna lõuna ajal, et neljapäeva õhtul ja öösel vastu reedet said nad 156 väljakutset ning kustutada tuli 61 väiksemat või suuremat tulekollet.

Palju vigastatuid

Juba neljapäeva õhtul sai vigastada 76 politseinikku. Vigastatud meeleavaldajate kohta täpsed andmed puuduvad, kuid ka neid oli kümneid. Täna lõuna ajal anti ametlikult teada, et kannatada saanud politseinikke on juba 160. Hamburgi politsei pöördus täna abipalvega teiste liidumaade poole saata tööst vabad korravalvurid täiendavalt tippkohtumist turvama.  

Homseks on Hamburgi planeeritud suurim ja rahvarohkeim protestiaktsioon loosungi “G20 Not Welcome Here” all. Meeleavalduse korraldajad loodavad, et kohale tuleb 150 000 inimest. Siinkohal tuleb lisada, et lõviosa meelavaldajatest on rahumeelsed, kuid kaose tekitamiseks piisab ka tuhandest vägivallatsejast.

Muu hulgas nõuavad meeleavaldajad tõhusamate abinõude rakendamist kliima kaitsmiseks, õiglasemat globaliseerimist, demokraatlikumat protsessi poliitiliste otsuste vastuvõtmisel, USA ja Kanadaga vabakaubandustsoonide tühistamist, ökoloogia suuremat tähtsustamist ja elektrienergia tootmise lõpetamist kivisöest.

Linlased pahandavad Merkeliga

Arvestades, et G20 tippkohtumisi on alati saatnud suured meeleavaldused, ei mõista linlased, miks oli liidukantsler Angela Merkelil vaja korraldada seekordne tippkohtumine just suurlinnas, mis on teada ja tuntud ka vasakäärmuslaste kantsina Saksamaal. Õigus on neil, kes ütlesid enne tippkohtumist, et suured rahutused olid seekord lausa ette programmeeritud. Vägivalla kõrval häirivad linlaste rahulikku elu keelualad ja kõikvõimalikud teesulud, mis tekitavad suuri ummikuid. Paljud autojuhid on kurtnud, et neil on kulunud linna piires 23 kilomeetri läbimiseks kuni neli tundi. 

Saksa politsei ametiühingujuht Rainer Wendt väitis täna pärastlõunal, et pahandamiseks pole põhjust, sest kõik on kontrolli all ning kodusõja taolisest olukorrast ollakse kaugel.