Kinnisvarakuulutus. Pilt on illustreeriv Foto: Stanislav Moshkov
Marvel Riik 7. juuli 2017 10:47
Kõikvõimalike hinnakasvude juures on kasvanud ka kinnisvarahinnad, mis on nüüdseks möödunud ka 2007. aasta buumiajast. Kuigi numbrid on uute rekorditeni jõudnud, on need tegelikult võrdväärsed kunagiste tipphindadega. 

Vaadates praeguseid kinnisvarahindasid saab öelda, et kunagised buumihinnad on seljataha jäänud. 2007. aastal kirjutati Tallinna korterite ajalooliseks rekordhinnaks 1689 eurot ruutmeetri eest. Tänavuse aasta alguses jõuti aga nii kõrge näitajani kui 1775 eurot. Sellest alates on hind kerges languses. Maikuu numbrid kinnitavad, et ruutmeetrihind on aasta algusest rohkem kui 100 euro võrra kukkunud.

„Põhimõtteliselt võiks öelda niimoodi, et oleme samas nii-öelda hinnaklassis, kus olime 10 aastat tagasi,“ ütleb 1Partner kinnisvara tegevjuht Martin Vahter. „Kuhu hinnad saavad kasvada? Võib öelda, et ega nad enam ei kasva. Kui aus olla, siis nad ei ole kasvanud viimase aasta jooksul.“

Siiski tuleks hindade puhul arvestada mitme teguriga. Ruutmeetrihinnad, millest kogu aeg räägitakse, on lõppkokkuvõttes statistika, mille puhul on tähtis numbrite taha näha. Muidu jääb kinnisvarahinnaturust petlikult mulje.

Üks märkimisväärseimaid mõjureid on inflatsioon. Kasvanud on kõikvõimalikud hinnad, aga ka palgad, ehk aastatetagune finantsolukord pole üks ühele võrreldav praegusega. Raha ostujõud on langenud.

1Partner kinnisvara tegevjuht Martin Vahter Foto: Andres Putting

Teine asi, mida keskmise ruutmeetri hinna arvutamisel tähele panna, on reaalsed ostu-müügitehingud. Praegu ehitatakse palju uusarendusi, millel on suur mõju ka praegustele näitajatele. „Kui võtame Mustamäe kahetoalise korteri Tallinnas, siis selle hind on olnud paigas üle 2 aasta. See pole liikunud. Ruutmeetri hind on tõusnud seepärast, et rohkem tehakse tehinguid kallimate objektidega,“ selgitab Vahter. „Vanade asjadega niipalju tehinguid ei tehta, uued on aga iseenesest juba kallimad. See ongi viinud keskmise üles.“

Keskmine ruutmeetri hind on tõusnud just eluruumide arvelt. Büroode rendihinnad on näiteks madalamadki kui 10 aastat tagasi. Tallinna kesklinnas ulatub praegu eluasemete keskmine ruutmeetri hind 2172 euroni, Lasnamäel, kus on pealinna kõige madalam hind, maksab ruutmeeter 1406 eurot. Muide, 2007. aastal olid ruutmeetri hinnad isegi üle 3000 euro, meenutab Vahter.

Kas ja millal võiksid praegused kinnisvarahinnad kukkuda, see jääb sarnaselt 2007. aasta majanduskriisile, majanduse enda otsustada. „Kui majandus kukub, kukub ka kinnisvaraturg. Kui majandus ei kuku, võib turg kukkuda siis, kui toodetakse üle,“ ütleb Vahter. „Praegu ületootmise muret sellisel kujul ei ole,“ lisab ta rahustavalt.

Seetõttu ei pea noored praegu tingimata endale kindlat kodu välja vaatama. Kinnistud ei ole hindadega mäkke jooksmas. Samas on see teadmine vesi üürituru veskile: hinnad tõmbekeskustes, nagu näiteks Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Rakveres, on kasvanud ning arenevad veel edasigi.

„Üürihinnad on sellepärast üles läinud, et noored ei saa pangast nii kergesti laenu. Neile ei jää muud üle. Kahe peale jõuavad nad üüri maksta, aga selleks, et 100 000 eurot maksev korter osta, nõutakse 30% omafinantseeringut,“ selgitab Vahter.

Kalleim kinnistu maksab 2 500 000 eurot, odavaim 96 eurot

Viimased kaks kuud on kinnisvara krõbedat hinnasilti hoidnud kõrgel Tallinna vanalinna häärber, mis reklaamteksti järgi viib tagasi ordu ja rüütlite aega. Seitsmetoalise 328ruutmeetrise kinnistu eest Kiek in de Köki vahetus naabruses küsitakse 2 500 000 eurot.

Häärber Tallinna vanalinnas. Hind 2 500 000 eurot. Foto: Domus Kinnisvara Vahendus OÜ

Kinnistu maakler Siiri Maask on enda sõnul kuulnud väljendit, et eestlased on hinnatundlikud, mistõttu rõhutab paaril korral, et see on mõeldud väga kitsale sihtgrupile. „Seal ei ole meeletut klientide tulva, kes tahavad vaatama tulla. Need on ikka inimesed, kes teavad ja tahavad just sellist ning neil on selleks ka vahendeid,“ ütleb Maask.

Häärber vanalinnas kuulub eestlastele ning seni on seda vaatamas käidud korra. Huvilised olid samuti eestlased. Kuid erilist ostuhuvi nad üles ei näidanud. „Ütleme, et see polnud päris see, mida nad otsisid,“ märgib Maask.

Kinnisvaraportaalide info põhjal asub kõige odavam elamu Kiviõlis, kus kohtutäitur müüb kolmetoalist korterit enampakkumisel, mille hind on 96 eurot. Kuigi kohtutäitur ei soostunud kommentaare jagama, on piltidelt näha, et maja on täbaras olukorras. Lisaks peab arvestama, et korteri soetamisega kaasneb uuele omanikule kohustus tasuda võlad Eesti Energiale. Kui suured on võlad, ei õnnestunud Õhtulehel teada saada.

Odavaim kinnistus. Kiviõlis enampakkumisel 3-toaline korter, mille hind on 96 eurot. PS! Uuel omanikul tuleks veel lisaks maksta eelmise omaniku tekitatud võlg Eesti Energiale Foto: Google maps

Kas korter on oma hinda väärt, saab igaüks näha 26. juulil, kui enne enampakkumist on lahtiste uste päev.