Kärbsenäpi pesapoegFoto: Küllike Rooväli
Küllike Rooväli 7. juuli 2017 04:00
Siutsumine, kaeblik piiksumine, väikelindude paaniline sagimine, maha pudenevad pesad ? miski ei lugenud kolmapäeval Viimsis heki maha saaginud meestele, kes tapsid kümneid linnupoegi.

Siutsumine, kaeblik piiksumine, väikelindude paaniline sagimine, maha pudenevad pesad ? miski ei lugenud kolmapäeval Viimsis heki maha saaginud meestele, kes tapsid kümneid linnupoegi.

Kaks meest rassivad elu eest puujändriku kallal, mis õnnestub suure vaevaga maast lahti kangutada. Kuusetüve äranihutamisega tuleb päevavalgele laiaks astutud linnupoeg. Väike hallrästas on nagu vesipilt töömehe talla all lamedaks vajutatud. Kõrval on purunenud pesa munajäänustega.

Kolmapäeva õhtul tuli paarkümmend vabatahtlikku rassima ligi poolekilomeetrise kuuseheki jäänuste kallal, et leida ja aidata üksikuid ellu jäänud linnupoegi. Vaid kahele pesakonnale naeratab loterii täna ellu jääda. Rohkem leitakse aga pesatükke ja munakoori. Pole ka ime, sest raietöö on kestnud juba päevi, hekist on üle käinud kassid ning kõrval puu otsas kraaksuvad varesed, kes kostitavad pisilindude munade ja poegadega hea meelega oma järeltulijaid.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (13)

Imre 7. juuli 2017 23:31
Alar Mik ju ise lasi heki maha võtta.Ja nüüd ajab jama et ei tea midagi ja teehitaja vastutab
ehitaja 8. juuli 2017 12:11
vaadates asja ehitaja perspektiivist siis mina küsingi raielube alati selleks et ma ise ei oma teadmisi lindudest ja nende pesitsusest ja mul pole ornitoloogi palgatud. Raieõigus antakse (ehk seda vaatavad keskkonnakorraldust tundvad isikud läbi) ja mina tellin samuti vastava pädevusega arboristid tööd tegema. Ega ka tellija ei pea teadma kus mis ajal pesitsusajad on - igal pool on need erinevad. Oleme võtnud kuusehekki maantee äärest maha kilomeetri jagu juulikuus ja mitte midagi ei olnud. Juulis ei ole raierahu ja raieõiguse andmisest ei saa keelduda. Ja kui ma näiteks võtan siit suvalise kommentaatori ja palun tal otsida kuusehekist linnupesa, siis ma pakun, et ta ei leia seda... saemehed võivad olla hoolsad aga ka nemad ei pruugi mõnda pesa näha - antud juhul oli vist mingist 6-7 poegadega või munadega pesast juttu. Me oleme ka munasid asenduspesadesse ornitoloogidega toimetanud, kui mune on leitud. Ei saa ehitajat või tellijat süüüdistada. Meil ´viiakse riigis läbi riigihakeid ja neid ei tohi osadeks jaotada - et heki võtame ühel ajal eraldi ja siis midagi veel teeme eraldi - nii jälle ei tohi. Ei ole tellijal lihtne, ei ole ehitajal lihtne, ei ole alltöövõtjal lihtne. Rohkem mõistmist.
JUSS 7. juuli 2017 11:10
Ma ei tea miks oli vaja hekk maha võtta, ma ei tunne slsid asjaolusid eg argumente. Kuid kui hekk ikkagi tuli maha võtta, ju siis oli seda vaja. Aga ma ei poolda mõttetuid julmusi. Sest heki saanuks vististi maha võtta ka kas kevadel või sügisel, mitte pesitsusajal. Seega - organiseerimise küsimus.
Mulle näib, et kärarikas päästeaktsioon on kahjuks suuresti läbi kukkunud. Arvestades seda, et paljud laululinnud eelistavad pesitsuskohane inimasustusi (see on ohutum, kuna inimeste tõttu seal on vähem ohtlikke röövlide ning kiskjaid) oli seal hekis kindlasti rohkem kui paar linnupesa. Aga kui palju suudeti neist päästa? Nagu lugeda võis, et tule seal varjupaigas linnumunade inkubaatoris välja haudumisest midagi välja. Nood munas looted ongi juba hukule määratud. Ka vaeseid kärbsenäpipoegi ei õnnestu ka toita, sest nagu ma aru sain, ei ole hoiupaigal vastavat sööta, mida nii verinoored linnupojad vajaksid, mitte kusagilt võtta. Seega on ainus lootus, et vahest jäävad vaid need kaks hallrästapoega ehk ellu. Kuigi kindel olla ei või selleski. Sest ma ei tea, millega ja kuidas neid seal toidetakse. Puudub linnupogade eest ennasalgavalt hoolitsev ja neid ööseks tiiva alla võttev linnuema. Ja kasvav linnulaps tahab süüa hommikust õhtuni, ka puhkepäevadel. Aga kuidas on organiseeritud töötajate töö tolles varjupaigas, seda ma kahjuks ei tea.
Seega võivad nad ellu jääda ja suureks kasvada, kuigi see ei ole praegu veel sugugi kindel.
Aga kui need kaks linnulast suureks kasvavadki, on suur päästeaktsioon, kus osales kordades rohkem kaasundlikke inimesi kahjuks siiski üsna väheefektiivseks osutunud. Sest heki mahavõtmise tõttu hukkunud linnupoegi ja linnumune tuleb ilmselt lugeda kümnetes.,
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS