NÕUAB KANNATUST: Eesti eesistumise ajal politseieskordi saatel ringi veetavad külalised ja suvised tee-ehitustööd tõid Tallinna tohutud liiklusummikud. Pildil Kalaranna tänav.Foto: Robin Roots
Eesti uudised
7. juuli 2017 04:00

Eesistumine muudab liiklemise Tallinnas lõplikult hullumajaks (28)

Eesti eesistumine ning suured teetööd Kalamajas, Haaberstis ja Koplis lõid juulis liikluse Tallinnas sassi. Närvilistel liiklejatel palutakse varuda kannatust ja võimalusel valida mõni teine tee, et mitte passida ummikutes. Paraku sageli teist teed polegi.

Nagu eile, on ka täna tipptunnil kella 8 ja 9 vahel kesklinna liiklus oluliselt häiritud. Mine Järvevana teele, soovitavad linnaisad. Pärastlõunasel tipptunnil ennustatakse aga tihedamat liiklust kesklinna ja lennujaama vahel. Nädalavahetuseks maale sõitjatele pakutakse lahedamaks liikumiseks Tallinna ringteed.

8. juulini on liiklus häiritud ja parkimine keelatud lennujaama, Kultuurikatla, Lennusadama, Teaduste Akadeemia ja mitme hotelli läheduses. Parkida ei tohi hotellide Hilton, Swissotel, Radisson Blu Sky, Radisson Olümpia, Nordic Hotel Forum ja Tallink City ümbruses.

Kultuurikatla ees asuvasse tanklasse pääseb Kai, Poordi ja Sadama tänava kaudu. Sõidukitega saab linnahalli taha kai juurde Kalasadama tänavalt. Linnahalli taha asuvale kaile, kust väljuvad Linda Line’i laevad, saab mööda Kalasadama tänavat. Sealkandis muudab liikluse keeruliseks ka see, et kinni pandi linnahalli juures asuv suur parkla ning suleti ka sinna äsja tehtud läbisõidutee, mida mööda Kalamajja pääseks.

Kesklinna ja Kalamaja ühendavatel teedel sattusid kohalikud ummikusse juba kolmapäeva hommikul. Siis suleti kuni 19. juulini Suurtüki tänav. Kinni on ka Kopli, Erika ja Ristiku tänavate ristmik, koguni 31. juulini. Bussidki on sunnitud teist teed sõitma. 52. liinil kesklinna sõitvad bussid lähevad piki Kopli tänavat, Tööstuse tänavat ja Niine tänavat ning ei peatu enam Balti jaamas.

Rõõmu kulgemisest ei jätkunud kauaks

Kopli suunal läheb 52. liini buss mööda Kopli, Volta, Tööstuse ja siis taas mööda Kopli tänavat.

59. liini bussid teevad mööda Ristiku, Kaera, Sõle ja Sitsi tänavat sõites lisapeatused Sitsi tänaval Niidi ja Sitsi peatuses.

Eile hommikuks olid sõitjad kas harjunud või ummikutest hirmul ja enam olulisi seisakuid polnud. Seda rõõmu ei jätkunud kauaks. Lõunaks oli ummik tagasi. Nagu ka mujal kesklinna pool, kus rohkeid külalisi veeti iga natukese aja tagant sireenide huilates (tühjad autod kiirustasid sireeni kaitsel kähku hotellide juurde tagasi) ning liiklus seisis ja seisis. Politseinikud ristmikel hoolitsesid, et külalisi vedavad autod mugavamalt läbi pääseksid.

Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise meedianõunik Piret Seeman ütleb siiski, et külaliste vedamine eskordi saatel on pigem erandlik. "Esimene valik transportimisel on buss. Bussidega transportides eskorti ei ole ning liiklust selleks ei suleta," ütleb ta, et ministreid transporditakse eraldi autodes vaid siis, kui see on turvalisuse või protokolli tarbeks vajalik.

Kui varem räägiti, et liikuma hakkavad ka isesõitvad bussid, siis Seemani sõnul jõuavad need Eestisse alles juuli keskel. Millal need kasutusele võetakse, on veel vara öelda.

Politsei palub varuda kannatust

Põhja prefekt Kristian Jaani selgitab, et kolonnide liikumine sõltub igal üritusel päevakavast ehk millal on planeeritud delegatsioonide saabumine ja lahkumine, ürituse algus, sõit toitlustuskohtadesse ja majutusasutustesse. "Kolonnide sujuvaks liikumiseks on koostöös linnaga võimalik kasutada nn rohelist koridori, kuid selle tekitamine sõltub üritusest ja näiteks ka delegatsioonide arvust," ütleb Jaani ja lisab, et rohelist koridori kasutatakse siis, kui see on otstarbekas.

Reguleerijad on ristmikel liikluse korraldamisel abiks. "Nad aitavad ka kolonnide möödudes kiiremini liiklust avada ja nii ummikuid vähendada," ütleb Jaani ja paneb autojuhtidele südamele, et vilkurite saatel lähenevat autot märgates tuleb hoida paremale teeserva ja anda sellest suunatulega märku.

Politsei kasutab lisajõude

Põhja prefekti Kristian Jaani sõnul on eesistumise ajal toimuvate ürituste turvamiseks toodud politseinikke kõikidest prefektuuridest: "Oleme väljas suurendatud jõududega, et oleks tagatud nii ürituste tõrgeteta sujumine kui ka väljakutsetele reageerimine," ütleb Jaani.

"Näiteks sel nädalal toimuvale üritusele oleme kaasanud 200 politseiametnikku teistest prefektuuridest."

Ta lisab aga, et siis kui kolonne parasjagu ei liigu, politseinikud jõude ei seisa. "Vastavalt ürituste päevakavale on võimalik ka ressurssi ümber paigutada. See tähendab, et kui kolonne parasjagu ei liigu, saab tänavail tegutsevaid politseinikke kasutada muudel töölõikudel."