Maailm

Lennart Meri kõne sundis Putini pahaselt lahkuma (22)

Aadu Hiietamm, 6. juuli 2017 20:00
Lennart MeriFoto: Albert Truuväärt
Homme Hamburgis toimuva USA presidendi Donald Trumpi ja Venemaa presidendi Vladimir Putini kohtumise eel kirjutab Saksa ajakirjandus, et Putinil on Hamburgiga seotud mõrud mälestused.

25. veebruaril 1994. aastal osales Vladimir Putin Hamburgi sõpruslinna Peterburi aselinnapeana Hamburgi raekojas korraldatud Mattiase pidusöögil, mida korraldatakse juba alates 1356. aastast. Kõnega esines tookord 400 prominendile aukülalise rollis olnud Eesti president Lennart Meri, kes mõistis otsesõnu hukka viisi, kuidas Venemaa tol ajal Balti riike ähvardas ning meenutas sedagi, kuidas Eesti, Läti ja Leedu 1940. aastal ning seejärel 1944. aastal okupeeriti.

Samal teemal

Meri hoiatas läänt Venemaa võimaliku neoimperialistliku poliitika eest ja nõudis demokraatlikult läänelt Saksa piirist ida pool asuvate keskmiste ja väikeste riikide stabiilsuse ja julgeoleku kindlustamist.

Meri esinemine oli Putinile sedavõrd vastukarva, et ta tõusis laua tagant püsti ja lahkus. Tema sammud kajasid parketilt vastu ja uks sulgus pauguga. Venemaa välisministeerium kiitis Putini demonstratiivse lahkumise heaks.

Kümme aastat hiljem tabas Putinit uus Hamburgiga seotud löök. Saksamaal oli siis võimul Putini sõber Gerhard Schröder ning viimase algatusel kavatses Hamburgi ülikool teha Putinist audoktori. Putini külaskäik Hamburgi oli kavandatud 2004. aasta septembrisse. 60 professorit avaldas aga resoluutset protesti, et teise Tšetšeenia sõja algataja ei vääri audoktori tiitlit ning see jäigi Putinil saamata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee