Eesti uudised

Miks käiakse illegaale Liibüa rannikult ära toomas?

VIDEO | Siim Kallas: terrorism on Euroopas alati olnud (52)

Denes Kattago, 5. juuli 2017 18:43
Paneeldiskussioon "Terrorism Euroopas – maailmavaate dilemma" Foto: Robin Roots
Endine ELi tippametnik Siim Kallas tõdes tänasel paneelil, et terrorism Euroopas pole midagi uut ja sellest ei peaks jahmuma. Poliitik Marko Mihkelsoni arvates aitaks praegust olukorda ühendusse saabujate parem kontrollimine ja lõunapiiri tugevdamine.

Solarise keskuse Apollo raamatupoes toimus täna paneeldiskussioon "Terrorism Euroopas – maailmavaate dilemma". Terrorismi ennetamisest Euroopas rääkisid endine Euroopa Komisjoni asepresident ja Eesti peaminister Siim Kallas. Temaga arutasid terroriteemat siseministri nõunik Ramon Loik, riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja humanitaarabiekspert Kristi Ockba. Hoolimata vähesest reklaamist leidsid huvilised tee üritusele.

Hoolimata vähesest reklaamist leidsid huvilised tee üritusele.Foto: Robin Roots

Diskussioonil otsiti vastust küsimusele, kas Õhtumaad peaksid muutma maailmavaatelist suhtumist inimõigustesse, et edukamalt ennetada veretööd. Osalejad leidsid, et inimõiguste piiramine ei muudaks olukorda Euroühenduses paremaks.

Siim Kallas ütleb alustuseks, et terrorism on väga vana viis oma poliitiliste eesmärkide saavutamiseks ning tõi läbi ajaloo näiteks iirlaste IRA, Saksamaa vasakäärmuslikud terroristid ja Baskimaa ETA, kes kõik on marginaliseerunud või relvad maha pannud. "Markantsemaid näiteid ongi ETA, kes kaotas kandepinna oma enda rahva seas. Praegu toetab neid Baskimaal vaid 1%. See ei ole vabandus, et inimesed tapavad vaesuse pärast."

Ramon LoikFoto: Robin Roots

Siseministri nõunik Ramon Loik ütles, et terrorism on raske kuritegevuse liik. "Terroristid tahavad oma sõnumit võimalikult suurelt resoneerida. Tappa inimesi suurel hulgal, see on viis, et tõmmata endale võimalikult palju tähelepanu."

Talle sekundeerinud araabia juurtega humanitaarabiekspert Kristi Ockbat pahandab, et islamiterroristide tegevust rõhutatakse eraldi tavaterroristidest ja nn üksikutest huntidest nagu näiteks Anders Breivik. Loik tõdeb, et tõesti on suure aktiivsuse tõttu tekkinud eraldi definitsioon ja muslimiusulisi pühasõdalaste ehk džihadistide terrorit liigitatakse eraldi.

Kristi Ockba, Marko Mihkelson ja Siim Kallas.Foto: Robin Roots

Mida teha, et terrorism ei jõuaks Eestisse?

"EL peaks kindlasti tugevdama oma jõufaktorit, et oleks tõepoolest võimalik sekkuda konfliktidesse lähinaabruses ja ära hoida neid ning rahu tagada. Geopoliitilised küsimused on ka tasand, millega peab tegelema. Selleks et terroristid ei tuleks tuleb neid valvata ja jälitada nagu seda tehakse mõrvarite ja maffia puhul," ütleb Siim Kallas paneeli järel Õhtulehele.

Siim KallasFoto: Robin Roots

Miks käiakse illegaale Liibüa rannikult ära toomas?

Paljud Euroopa abiorganisatsioonid käivad otse Põhja-Aafrika rannikult illegaalseid immigrante ära toomas ning Itaalia piirivalve ei sekku sellesse. Marko Mihkelson ütleb Õhtulehele, et selle põhjus on proosaline - nad teenivad nende pealt raha. "Me oleme seda erinevates Euroopa debattides rõhutanud, et me peame muutma süsteemi, kuidas me neid inimesi aitama hakkame. Erinevad organisatsioonid tegelevad praegu Liibüa rannikult inimeste toomisega ja nad reaalselt teenivad selle pealt, siin on ka maffia huvid taga."

ELi piiri kaitsmist raskendab Liibüa praegune olukord - seda riiki pole olemas. "Lihtne oleks kui saaks sealse valitsusega leppida kokku põgenikelaagrite ja piirivalve toetamises, aga täna on see tulutu ja probleemid jäävad," ütleb Mihkelson. Ka Eestil on ka nagu Itaalial ELi välispiir kaitsta. "Selge on see, et Vahemere rannikut on palju keerulisem kaitsta kui Peipsi järve."

Paneeldiskussioonil toimus ka avalik salvestus, mis läheb Tallinna Televisiooni eetrisse 11. juulil kell 22:00 saate "Ajurünnak" nime all. Kordused 12. ja 15. juulil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee