(Aldo Luud)

USA ja Eesti presidendi esmakohtumise eel küsis Õhtuleht, mis võiks Donald Trumpi ja Kersti Kaljulaidi kohtumise ajal arutluse all olla.

Aap Neljas, Eesti Välispoliitika Instituudi vanemuurija: Esiteks tuleb meeles pidada, et tegemist pole kahepoolse kohtumisega, vaid Trumpiga kohtuvad Aadria, Musta ja Läänemere vahel asuvate ELi liikmesriikide liidrid 12+1 formaadis. Teada on ka antud, et üks kohtumise peateema on energia- ja taristualaste suhete tihendamine USA ja piirkonna riikide vahel.

Seega võib oletada, et üks USA-le huvipakkuv teema on USA vedelgaasi (LNG) ekspordi suurendamine Euroopasse. Eesti, nagu ka teised Baltimaad, on huvitatud oma energiatarnijate mitmekesistamisest, sest seni sõltutakse ainult Vene gaasi tarnetest. USA vedelgaasi tarned oleksid sellele alternatiiv. Ka USA võimalikud investeeringud Aadria, Musta ja Läänemere vahelise piirkonna infrastruktuuri arendamisse oleksid Eesti vaatepunktist teretulnud.

Jutuks võib tulla ka julgeolekuolukord Euroopas ja Venemaa jätkuv agressioon Ukraina vastu. USA Euroopa liitlased, sealhulgas Eesti ootavad USA presidendilt kinnitust, et USA on endiselt pühendunud Euroopa kaitsmisele ja Venemaa ohjeldamisele.

Eestile pakub huvi ka vabakaubanduse arendamine Euroopa ja USA vahel ning investeeringute suurendamine. Praegu on ELi ja USA vahelise vabakaubandus- ja investeeringute lepingu läbirääkimised peatunud. Eesti võiks olla huvitatud USA presidendi mõtetest nende läbirääkimiste jätkamise kohta.“

Rein Toomla, Tartu ülikooli rahvusvaheliste suhete lektor: Trumpi osalemine kolme mere riikide kohtumisel tuli päevakorda üsna hiljuti. See tähendab, et vaevalt toimub kahepoolne kohtumine Trumpi ja mõne kohtumisel osaleva riigipea vahel, kui ehk Poola presidendiga. Nii ei ole teadaolevalt kavandatud tema kohtumist ka Kaljulaidiga. Muidugi saadakse jutusoonele tutvustamise käigus, kuid selle aja sees vaevalt et öeldakse midagi muud peale üldisemate viisakuslausete.

Kuid kindlasti esineb Kaljulaid selle kohtumise raames kõnega, milles väljendatakse Eesti välispoliitilisi arusaamasid. See, et Trump on kõne kuulajate seas, annab sellele hoopis olulisema värvingu, kui seda oleks peetud kohtumise esialgset formaati silmas pidades. Oletan, et Kaljulaidi kõne punane niit on julgeolekuküsimused – need on olulised meile, need on olulised suurele osale teistest riigipeadest ja need on olulised ka Ühendriikidele.

Anneli (40): Ei huvita.

Erik (36): Ma arvan, et see sama teema, mis on nii või naa arutluse all olnud ka varem ehk NATO küsimus. Kui juhtub midagi, kas USA tuleb appi või ei tule, sest Trump on kaheti vastanud sellele küsimusele. Ma tahaks konkreetset vastust saada sellele.

Kaire (40): Rääkigu Trumpist. Veider mees on.

60aastates anonüümseks jääda sooviv mees: Sellele pagulasteemale peaks lõpu tegema. Nad jooksevad nagu kärbsed mee peale kokku.

Janek (35): Eesti ja Ameerika vahelistest suhetest. Julgeolek, NATO, majandus, turism, viisavabadus jne.

Jaga artiklit

16 kommentaari

M
Mis toimub?  /   12:46, 8. juuli 2017
See vana arvamus siin ikka veel üleval? Trumpi ja Kaljulaidi kohtumine oli "põgus kohtumine" tutvustamise käigus ja ühise pildi tegemiseks. Eile kohtusid Trump ja Putin, kohtumine läks plaanitust mitu korda pikemaks. Täna "uudiseid" avades, sellist kohtumist poleks nagu toimunudki, üleval ikka veel need vanad üllitised. - ? Ometi võib arvata, et Trumpi ja Putini kohtumine, nende pikk vestlus on kordi määravama tähtsusega kui Kaljulaidi poseerimine Trumpiga ühel pildil või põgus mõnesõnaline "vestlus" nii, möödaminnes lausutud repliikidena. -?
I
ilmast räägivad  /   06:09, 7. juuli 2017
Kaljulaid - pilves on , Trump - väga pilves . Kõik , side lõpp.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis