Õhtuleht.ee 5. juuli 2017 18:39
On hämmastav, et ka teaduse võidukäigu ajastul, mil kõrgtehnoloogia ronib ustest-akendest igapäevaellu, rääkimata järjest enam ülimoodsat kosmosetehnoloogiat täistuubitud raviasutustest, püsib sama vankumatuna inimeste usk ka imeravitsejatesse, nõidadesse ja selgeltnägijatesse. On juba igaühe enese asi, kas ta on valmis teadmata mille eest maksma väikese varanduse ebateaduse esindajatele. Tarbijakaitse poole pole sel juhul ilmselt mõtet pöörduda isegi juhul, kui imelist tervenemist ei ole toimunud.

Jumal temaga, kui hädasolija kasutab ühekorraga nii tavameditsiini kui ravitsejate teeneid, sest uppuja haarab ju õlekõrrestki. Hullem on lugu siis, kui tavaarstide poole ei pöörduta kas üldse või nende ravi eiratakse. Kindlasti jagub meil ka polkovniku lese sündroomiga haigeid, kelle arvates arstid ei tea midagi. Kuid oma osa imeravijate võidukäigus on ka riiklikul meditsiinisüsteemil ja selle rahastamismudelil. Kui ikka eriarstile pääsemiseks on pooleaastased järjekorrad, kuid imeravija jutule pääseb kohe, ongi ravitsejad tavameditsiini ees initsiatiivi haaranud.

Telesaated selgeltnägijatest on publikumagnetiks. Uus trend on äri õnnekividega, rääkigu geoloogid ja teised tõsised teadlased kui palju tahes, et mingit teaduslikku alust ühe või teise kivimi võlujõu uskumiseks ei ole.

Nii ei tundugi kaasaegse inimese maailmapilt olevat küll palju parem tumedaks peetud keskaja omast. Rumal saavat küll kirikuski peksa, kuid mida annab teha ebateaduse vohamise piiramiseks? Kuna kõik taandub lõppkokkuvõttes usu küsimuseks, siis väga palju võimalusi polegi. Vabas riigis pole kellelgi keelatud ka rumal olla.

Ühe võimalusena peaks riik suutma selle tööstusharu maksuameti abil kontrolli alla saada. Kui riik jälitab ehitusplatsidel tööle vormistamata ehitajaid, siis sama printsipiaalsus peaks kehtima ka nõidade suhtes nendelt maksude kättesaamisel. Teine võimalus on alternatiivsete variantide pakkumine. Kui inimese jaoks on hõlpsalt kättesaadavad erinevad nõustamistelefonid või kasvõi usaldusliin, kus saab oma murest end tühjaks rääkida, siis seegi vähendaks nõidade teenimisvõimalusi.