EKRE ja Keskerakonna koostöö «Eesti omavalitsuste elu edendamisel» võib nende endi seisukohalt olla küll konstruktiivne, kuid avalikkuse jaoks kindlasti mitte läbipaistev. Kui tegu olnuks ausa tehinguga, siis kas olnuks Martin Helmel vajadust kirjutada omadele, et «seda skeemi palun mitte kellata, muidu tuleb pahandus ja jääme veel üldse ilma.»

Loomulikult tekib esimesena küsimus, milline on Keskerakonna ja EKRE ühisosa, et esimene neist loobuks viimase kasuks 100 000 euro jagamisest?

Ei hakka rääkima sellest, et kui ühisosa on sedavõrd suur, et jagatakse juba rahakotti, siis oleks loogiline leivad hoopis ühte kappi panna. Kuid selle tehingu puhul tundub tunduvalt loogilisem, et Keskerakond ikkagi tahtis selle 100 000 euro eest ka midagi vastu saada. Pole lihtsalt usutav, et Eesti lehmakauplemisest tiines poliitikas ei kehtiks klassikaline naturaalmajanduslik põhimõte – kurgid sulle, sidrun mulle! Probleem ongi selles, et me ei tea, mida Keskerakond EKRE käest selle 100 000 eest ostis. Kuni ammendavaid vastuseid pole, võib spekuleerida küll häälte ostmise, küll mõjuvõimuga kauplemise võimaluste üle.

Poliitikas ei pea asjad üksnes mitte olema puhtad, vaid ka näima puhtad. Nii kerkib selle tehingu järel küsimus sellestki, miks sai raha vaid EKRE, aga mitte Vabaerakond. Ja kui katuseraha jagamine on seni olnud kiivalt vaid erakonna ja valimispiirkonnakeskne, siis tulnuks kahe erakonna koostööd salajas hoidmise asemel kohe hoopis reklaamida kui head eeskuju koostööst.

Praegu on katuserahasüsteemi usaldusväärsus saanud järjekordse hoobi. Näpuotsaga katuseraha andmine ühelt poolt jätab mulje riikliku almuse jagamisest opositsioonile. Kuid mis olulisem – madaldab ja killustab riigikogu kui seadusandja rolli, kui parlament seadusloome asemel lapib paari tuhande euro kaupa külaseltside lekkivaid katuseid. Nüüd on esialgne idee, olgugi et sellisenagi küsitav – taandumas hoopis erakondadevahelise poliitilise katuse pakkumiseks ega ole sellisena kuidagi aktsepteeritud. 

Jaga artiklit

9 kommentaari

R
reede  /   23:56, 6. juuli 2017
Mida on vabakond eestluse püsimiseks teinud Mitte kui midagi Milleks siis raha tuulde loopida et tuulelipp lehviks
T
tarmo  /   20:14, 5. juuli 2017
Vastan siin juhtkirjas välja toodud spekulatsioonidele:
1. Kas olnuks Martin Helmel vajadust kirjutada omadele, et «seda skeemi palun mitte kellata, muidu tuleb pahandus ja jääme veel üldse ilma.»
JAH oli vajadus kirjutada sest IRL ja SDE olid opositsioonierakondadele raha jagamise vastu! Kui see oleks välja tulnud poleks Keskerakond koalitsiooni partenrite vastuseisu tõttu EKREle algselt lubatud katuseraha saanud anda! NAD EI OLEKS SEDA SAANUD! Arusaadav?
2."Miks sai raha vaid EKRE, aga mitte Vabaerakond."
Sest EKRE läks KÜSIMA! Vabaerakond mitte! Mõlemale erakonnale oli algselt lubatud 500 000 euri aga IRL ja SDE vastuseisu tõttu said nad vähem raha! Martin Helme läks Simsoni jutule, kas nad saaksid siiski varem lubatud raha oma katuseraha sisse ära peita, et EKRE soositud omavalitsused toetusest ilma ei jääks! Arusaadav?
3."siis tulnuks kahe erakonna koostööd salajas hoidmise asemel kohe hoopis reklaamida kui head eeskuju koostööst". Vaata punkt 1. ja minge küsige miks IRL ja SDE olid opositsioonile raha jagamise vastu!
On veel küsimusi?

Päevatoimetaja

Denes Kattago
Telefon 51993733
denes.kattago@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis