Eesti uudised

President Kaljulaid: ''Hoidke senikaua reaalainete poole, kuni tunnete, et teist võiks saada filosoof.''

GALERII | Täna kogunesid kõige tublimad koolilõpetajad presidendi vastuvõtule (32)

Johanna-Kadri Kuusk, 4. juuli 2017 14:00
Kõige tublimad õppurid kutsuti täna Kadriorgu presidendi vastuvõtule.Foto: Teet Malsroos
Täna oli presidendi kantselei roosiaias suurepäraste õpitulemustega koolilõpetajate jaoks korraldatud presidendi vastuvõtt.

Kohale jõudes kiirustasid piduliku välimusega noored esimese asjana valgetesse telkidesse vihma eest peitu. Kandikutega ringi jalutavad kelnerid pakkusid kõigile vett ja mahla. Kõlas tugev müristamine ning õhus oli tunda niiskust ja rohu lõhna.

Samal teemal

Ei kulunud kaua, kui kantselei hoone uksest astus välja president Kaljulaid, kes läks vihmavarju all naeratades noorte vahelt läbi lavale kõnet pidama.

''Ma tean, et teie koolitee ei piirdu seni läbituga ja ei saagi piirduda, sellepärast, et tänapäevases kiiresti muutuvas maailmas me õpime kõik koguaeg. Ükski haridus ei ole piisav, et õpitu varal oma tööelu ära elada, see on hea seisund, sest see teeb lihtsalt elu huvitavamaks,'' rääkis Kaljulaid.

President rääkis oma kõnes, kuidas maailm ja kultuuriruum on muutunud. Kuidas tänapäeval on võimalik ka teisel pool ookeani Tartu Ülikooli tudeng olla ja Eestis toimuvatest hääletustest osa võtta.

Kõne jooksul jäi vihm järele ja päike tuli välja. Noored olid valgetest telkidest välja tulnud ja kuulasid tõsiselt riigipea juttu. 

Sõna sai ka haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kes julgustas noori edasi õppima ja mitte heituma, kui esimene eriala valik mööda läheb.

''Veendumus eriala sobivuses tuleb alles siis, kui oled proovinud valitud erialal töötada. Vahel on vaja ümber otsustada ja uus valik teha. Kui selline vajadus tekib, siis ei maksaks seda traagiliselt võtta, sest ebasobivale erialale jäämine on halvem uuest alustamisest,'' ütles Reps.

Noori esindas vene päritoluga poiss, kes kerge aktsendiga eesti keeles kõnet pidas ja tsiteeris Albert Einsteini sõnu, et jalgrattal tasakaalu hoidmiseks on tarvis edasi liikuda.

Sellist noorte esindaja valikut kommenteerides oli Repsil Eestis elavatele vene noortele palju kiidusõnu öelda.

''Meil on gümnaasiumi lõpetajate eesti keele oskus väga hea. Selge enamus oskab, see on praktika küsimus. Siin räägivad väga paljud vene noored väga hästi, aga nad lihtsalt ei oma praktikat ja häbenevad seda,'' seletas ta.

Repsi sõnul on Eesti hariduses vaja hoida ühtsust, et ükskõik kus haridusteed alustanud lapsel oleks võimalus kaugele jõuda. Selle jaoks on vaja väikseid koole toetada, ütles Reps, lisades, et ka vastuvõtule oli kokku tulnud noori igast Eesti otsast.

Ringi sagivate noortega koos pilte teinud presidendil ei olnud koolilõpetajate kohta midagi halba öelda.

''Mul on väga hea meel näha, et hästi palju on arstiteaduskonnast ja IT-valdkonnast unistajaid. Ma näen, et inimesed ei ole sugugi loobunud matemaatikast, keemiast ja füüsikast. See võiks olla ka soovitus noortele, kes täpselt ei tea, mida teha. Hoidke senikaua reaalainete poole, kuni tunnete, et teist võiks saada filosoof,'' rääkis Kaljulaid. President soovitas noortel eriala valides teid lahti hoida ja mitte liiga kitsast eriala õppida, sest nii jääb peale esialgse valiku tegemist mänguruumi.

Kuigi kohale kutsutud 540 noorest tundsid paljud huvi reaalteaduste vastu, siis osadel olid tulevikuga teised plaanid. Aias jalutas ringi kolm Tartu Kutsehariduskeskuse noormeest, kellest kahe plaanid viisid hoopis teisele teele. Kuigi Silveril on plaan minna Eesti Maaülikooli tehnikat ja tehnoloogiat õppima, siis Markku plaanib hoopis piiri taha Austriasse hotellindust õppima minna. Kaarlit ootab hoopis kaitsevägi ees.

Samal teemal

27.06.2019
GALERII | President parimatele koolilõpetajatele: vajame teie mõistuse ja südamega tehtud valikuid
03.07.2018
GALERII | Tulevikutähed kogunesid roosiaias: "Ütlesin emale, et lõpetan gümnaasiumi kuldmedaliga!"
05.07.2017
Presidendi sõnum noortele: "Me peame kõik koos olema väga loovad."
04.07.2017
Kaljulaid: tänapäevast tehnikat meie lapsed 15 aasta pärast kasutada ei oska