Eesti uudised

Liiklushuligaan läks Pärnus suukorvistatud politseikoerale kallale ja sai hammustada!

Politsei: koera kasutame ründe peatamiseks ainult äärmisel juhul (40)

Maria Rozbaum, 4. juuli 2017 11:47
Sandra Prez ja Caboo said kokku 2015. aasta juunis, kui Caboo oli umbes kaks kuud vana.Foto: Gertrud Alatare
Nädalavahetusel pidas politsei Pärnus kinni joobes juhi, kes ei allunud korraldustele, käitus agressiivselt ning ründas teenistuskoera. Ründe peatamiseks hammustas kaheaastane Caboo meest õlavarrest.

Suukorvistatud Caboo toodi ülekuulamise juurde, kuna liiklusrikkumistelt tabatud 40-aastane mees ei vastanud ka pärast jaoskonda viimist täiendavatele küsimustele, käitus üleolevalt ja muutus üha agressiivsemaks. Politseinikud tundsid ohtu oma tervisele. Loodeti, et ametniku rihma otsas olev loom muudab pahalase taltsamaks.

Pärnu politseijaoskonna patrulli- ja liiklusjärelevalvetalituse juht Sander Peremees ütles, et suukorvistatud koera kasutades anti mehele mitu korda võimalus rünnak lõpetada, kuid paraku otsustas mees kasutada üha jõulisemaid võtteid. "Politseikoera vastu astumine ja tema ründamine on otsene rünnak ka politseiametnike vastu ning sellises olukorras ootab koer vaid käsklust oma juhilt," selgitas Peremees. 

Koer viga ei saanud

Kurjategijale kaasatundjaid ei leidu. Ometi tekitas vahejuhtum paljudes küsimuse, miks koera juba varem suukorvist ei vabastatud. Peremehe sõnul kasutab politsei koera ründe peatamiseks äärmisel juhul ja vaid siis, kui muud vahendid ei ole toiminud, sest on teada, et selles lahingus jääb peale koer. Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja sõnul reguleerib teenistuskoera kasutamist korrakaitseseadus, mis käsitleb koera politsei erivahendina.

"Suukorvistamise eripärasid ei ole tänastes korraldustes eraldi välja toodud, kuid koerajuht on kohustatud tagama koera ohutuse nii teenistuses viibides kui teenistusvälisel ajal ja otsustab suukorvi kasutamise vajaduse olenevalt olukorrast," selgitab esindaja.

Täna tunneb Caboo ennast väga hästi ja mingite vaeguste all kriminaali rünnaku tagajärjel ei kannata. Võib kindel olla, et tema eest hoolitsetakse hästi ja ilma asjata kurjamitel loomakest togida ei lasta.

Sandra Prez ja Caboo said kokku 2015. aasta juunis, kui Caboo oli umbes kaks kuud vana Foto: Gertrud Alatare

Caboo igapäevaelu on täis sõpradega lustimist

Politseinik Sandra ja Saksa lambakoera kutsikas Caboo said kokku 2015. aasta juunis, kui Caboo oli alles kahekuune. Sellest alates on koera koolitatud ja treenitud. Sandra sõnul ei olnud Caboo selline koer, kes kohe kõike lennult oleks haaranud.

"Mõnikord pidi talle rohkem aega andma, kuid vaevanägemine on end igati ära tasunud ja juba viimased kaheksa kuud on Caboo teenistuskoerana väga tublilt tegutsenud," rõõmustab ametnik. 

Pärnus on lisaks Caboole tööl ka veel Belgia lambakoer Willy, kellega Caboo põhimõtteliselt koos üles kasvas, sest nende koerajuhid tegid paaris tööd üle aasta ja  koerad puutusid pideval kokku.

Ka praegu treenivad koerte perenaised neid sageli koos. Lisaks saabus Pärnusse juuni alguses saadud ja praegu kolmekuune Inglise springerspaniel Shaq, kellega Caboo samuti hästi läbi saab.

Saksa lambakoer Caboo on veel üsna nooruke. Tema töö teenistuskoerana algas alles möödunud aasta oktoobris, kui ta läbis atesteerimise, mis tegi temast täieõigusliku teenistuskoera Foto: Gertrud Alatare

Millist koera võib teenistuses kasutada?

Teenistuses võib kasutada koera, kes on läbinud vastavad eksamid ehk atesteerimise. See peab olema sooritatud enne koera kolmeaastaseks saamist. Reeglina läbitakse see umbes 1 aasta ja 10 kuu ning 2 aasta ja 6 kuu vanuse vahel. Edasi on atesteerimised iga kahe aasta tagant. Alates 9. eluaastast toimub atesteerimine jälle igal aastal.

Mis saab pensionile jäänud teenistuskoertest?

Reeglina on koerad aktiivselt tööl 8-10 aastat. Koera teenistuse võib kahjuks enneaegselt lõpetada näiteks vigastus või terviserike, mis ei luba enam edasi töötada.
Kui koer jääb pensionile ja enam aktiivselt tööd ei tee, kantakse koer riigivara registrist maha ja siis jääb tema eest hoolitsema endiselt sama koerajuht, kellega aastaid koos on oldud ja tööd  tehtud.

Samal teemal

05.07.2017
Politseikoera rünnanud purjus mees sai tunda teravaid hambaid