Eesti uudised

Miks valib võimlemismissi vaid meestest koosnev žürii? 

Maarit Stepanov, 3. juuli 2017, 17:02
NII ON ALATI OLNUD: Treener Margit Schmidti sõnul pole plaanis võimlemismissi valimisel muuta seda, et žürii koosneb ainult meestest. “Ei, seda ei muuda! Enne jääb see asi üldse ära!” on Schmidt kindel.Foto: URMAS LUIK/Pärnu Postimees
Pärnumaal Saarde vallas valitakse võimlemisklubi Githa liikmete hulgast igal aastal välja võimlemismiss. Et tüdrukuid hindav žürii koosneb traditsiooniliselt vaid meestest, paneb mõned inimesed kulme kergitama.

"Tuleb olla graatsiline, paista ilus ikkagi välja ja tuleb meesžürii ees näidata ennast piisavalt," selgitas võimlemismissiks valitud neiu rahvusringhäälingu reporterile pühapäevase laulupeo rongkäigu otseülekande ajal.

"Need valijad ei ole mitte suvalised meesterahvad, vaid spordiga seotud ja hea silmaga inimesed, kes asja sisu ja põhja teavad," ütleb Schmidt, et otsene seotus võimlemise kui spordiala endaga pole kohustuslik. Ta loetleb, et hindajate seas on koolidirektor, treenerid ning sekka haaratakse ka paar võistlejate eakaaslasest noormeest. Žüriis on tavaliselt erineva sporditaustaga inimesi: “Mis meil siin on: pallimängud, kergejõustik, orienteerumine. Nüüd viimasel ajal fitnessi ja jõualade noormehed."

Miks on žüriis aga vaid mehed? "See idee tuli mul sellest, et juba 1980. aastatel korraldas minu Tallinna treener Reet Tiik üleliidulisi võimlemisturniire…" kirjeldab Schmidt "Miss Merepiiga" nimelisi võistlusi. "Seal meesžürii valis… ja siis ma mõtlesin siia 40 aastat tagasi tööle asudes, et ma võtaks selle üle ka siia kogukonda ja niimoodi on ta jäänud."

Treeneri sõnul oli meesžürii kokkukutsumise taga ka soov mehi aktiveerida ja panna neid võimlemisele suuremat tähelepanu pöörama. "Meil on niisugused asjatundlikud ja aktiivsed inimesed võtta, kes… Mul ei ole sinna žüriisse kedagi kutsudes küll probleeme või vastuväiteid või vastutööd olnud. Vastupidi – nad peavad seda auasjaks…" ütleb Schmidt ja lisab hiljem, et pole žürii koosseisu osas kunagi kriitikanooli kuulnud. Ühtlasi annab ta mõista, et kuna üritus toimub emadepäeval, lubab selline žürii koosseis emadel võimlemispidu nautida.

Meesžüriid pole plaanis kaotada. "Ei, seda ei muuda! Enne jääb see asi üldse ära!" ütleb Schmidt.

Schmidti paneb oigama, kui ta kuuleb, et meesžürii on inimestes vastakaid tundeid tekitanud. "Taevas hoidku!" hüüab ta. "See on nii loomulik… oi! Ma ei! Ma olen ise selle asja ellukutsuja ja eestvedaja olnud ja minult mitte keegi siin ei ole küll... no misasja! See ei ole miss! Võibolla see sõna "miss" ajab natukene segadusse."

Schmidti kinnitusel konkursi žürii hindab ikkagi esinemisoskust ja võimlemisoskust. "Sellest ei piisa, et olla lihtsalt kena välimusega ilus tüdruk, vaid just see võimlemismiss," sõnab ta.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee