RELV (MATI HIIS)

Tuleval aastal tugevdab Euroopa Liit kontrolli tulirelvade omandamise ja valduse üle. Muudatused jõustuvad 14. septembril 2018 ja puudutavad teatud tüüpi poolautomaatsete- ja ümberehitatud tulirelvade keelamist. Osasid relvaomanikke mõjutab muudatus juba täna.

"Välja töötatavad nõuded ei piira liigselt seaduslikul teel omandatud ja regulatsioone järgivaid relvaomanikke ega mõjuta riigikaitse eesmärkide saavutamist ega avaliku korra tagamist. Täpsemad üksikasjad paneme paika töö käigus selle aasta sügisel. Kindlasti arvestame sellega, et relvalubade taotlemine oleks inimestele võimalikult mugav ega põhjustaks teenindustes liigset ülekoormust," ütles Siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonnajuhataja Veiko Kommusaar.

Juba praegu puudutavad muudatused neid inimesi, kes on peale 13. juunit 2017 soetanud kokkupandava kabaga poolautomaatse tulirelva või poolautomaatseks ümber ehitatud tulirelva, sest nemad peavad relvad 14. septembriks 2018 ära andma.

Seega soovitatakse inimestel neid tulirelvasid enam mitte soetada. Kokkupandava kabaga poolautomaatsed tulirelvad on liigitatud teistest ohtlikemaks, sest neid on võimalik lihtsasti varjatult kanda rahvarohketes kohtades, neil on suurem tulejõud ja need võimaldavad korraga lasta hulga padruneid üle 20-padrunilisest salvest.

Ilma vastava loata on praegu keelatud omada automaattulirelvi

Peale muudatuste jõustumist on keelatud ka poolautomaatseteks ümber ehitatud automaattulirelvad ja lubatust suurema padrunite arvuga salvega tulirelvad ehk nn A-klassi tulirelvad. Hetkel ei piirata tulirelvi ja salvi sinna mahtuvate padrunite järgi. Näiteks mahutab tavalise poolautomaatse vintpüssi salv 20 padrunit. Peale muudatusi ei tohi ilma A-klassi loata enam kasutada suuremat kui 10-padrunilist salve.

Inimesed, kes on relvasoetamisloa alusel omandanud poolautomaatse tulirelva, saavad muudatuste jõustumisel taotleda A-klassi tulirelvade käitlemiseks loa. Ka need, kellele on hiljemalt 14. septembril 2018 antud kollektsioneerimisluba või kes on selleks ajaks vähemalt ühe aasta praktiseerinud täpsuslaskmist mõnes laskeklubis ning osalenud võistlustel, võivad loa taotleda.

Riigil on erandkorras võimalik anda luba A-klassi tulirelvade omamiseks näiteks riigikaitse või elutähtsa taristu tarbeks, aga ka kaitseliitlastele ja reservväelastele.

Relvalubasid on Eestis hetkel üle 27 000. Hinnanguliselt puudutavad tulirelvadirektiivi alusel tehtud muudatused kuni 5000 relvaomanikku, kes omavad poolautomaatseid tulirelvasid.

Jaga artiklit

29 kommentaari

  /   22:48, 3. juuli 2017
põliselanike viimane kaitse võetakse ära, tere tulemst "illekaalide" maale, irw
!
!!!  /   21:11, 3. juuli 2017
Euroliidu põliselanike kätte relvade sattumist tuleb igativältida ning raskendada. Sest muidu, min tea, hakkavad nad äkki end ise islamiterroriside vastu kaitsma. No kellele seda jama vaja on?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis