Seisukoht

Seisukoht | Raha katuselt alla! (9)

Elis Kusma, toimetaja, 2. juuli 2017 18:27
Õhtuleht küsis mullu kõikidelt parlamendifraktsioonidelt, mis peaks muutuma katuserahade jagamise tavas. EKRE esindaja Jaak Madison ei näinud vajadust nende kaotamise järele, ent rõhutas: „Kõige tähtsam toetuste jagamisel on avatus, sest parim ravim korruptiivse haiguse vastu on läbipaistvus.“

Et tegelikkuses pole katuserahade jagamise juurde kõrvalised pilgud sugugi oodatud, selgub aga Martin Helme kirjast erakonnakaaslastele, milles ta ütleb: „Seda skeemi palun mitte kellata, muidu tuleb pahandus ja jääme veel üldse ilma.“ Kirjas mainitud skeemi abil liikus 100 000 euro väärtuses katuserahasid Keskerakonnalt hoopis EKRE lubaduste katteks. Miks Keskerakond sellega nõus oli, pole veel üheselt selge.

Juhtum näitlikustab hästi, et päriselt läbipaistvast katuserahade jagamisest oleme veel kaugel – me teame täpselt, kes saab raha, aga hoopis harvem, miks saab. Põhjuseks võib olla mõjukama erakonnaliikme isiklik eelistus, mõjuvõimu ostmine või nagu viimase skandaali puhul – diilid erakondade vahel. Ükski neist põhjustest ei veena, et maksumaksja raha läks parimasse võimalikku kohta.

Lahenduseks oleks raha kõrgelt katuselt alla toomine ja otsustajate ringi laiendamine – kaasav eelarve võiks edukalt toimida riigi tasandilgi.

Samal teemal

06.07.2017
Vallajuhid Keskerakonna ja EKRE katuserahast: raha ei lõhna

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee