Maailm

Kopsakad trahvid soolas ehk Kuidas Saksamaa sotsiaalmeedias rassiviha ohjab (58)

Toimetas Gerly Mägi, 1. juuli 2017 11:22
Foto: AFP / Scanpix
Saksamaa parlamendis võttis vastu seaduse, millega hakatakse ohjama sotsiaalmeedias levivat rassiviha, kriminaalset materjali ja libauudiseid. Trahvid info levitamise eest võivad küündida suisa 50 miljoni euroni.

Meede nõuab sotsiaalmeedia platvormidelt ebasobiva sisu eemaldamist 24 tunni jooksul pärast teate saamist. Muu solvav sisu tuleb eemaldada seitsme päeva jooksul. 

Kui sotsiaalmeediakanalit haldavad ettevõtted eiravad ettekirjutusi, seisavad nad silmitsi trahvidega, mis võivad ulatuda 50 miljoni euroni, kirjutab The Guardian.

Eelnõu üks algatajatest oli Saksa justiitsminister Heiko Maas. "Sõnavabadus lõppeb seal, kus algab kriminaalõigus," põhjendas ta uue seaduse vajalikkust. 

Maasi sõnul näitab ametlik statistika, et viimastel aastatel on viha õhutamisest ajendatud kuritegude hulk kasvanud 300%.

Poliitikud kardavad, et pagulaste kohta libauudiste ja rassiviha levitamine võib mõjutada avalikku arvamust. Septembris toimuvate valimiste eel on selle takistamine poliitikute jaoks eriti oluline.

Maas väidab, et 14 kuud kestnud läbirääkimised suuremate sotsiaalmeediakanalitega ei andnud soovitud tulemust. Esialgne loodud eelnõu oli veelgi karmim, ent möödunud nädalal nõustusid Maasi ja Merkeli erakonnad eelnõusse sisse viia mitmed muudatused. Need käsitlevad eelkõige tundliku sisu kontrollimiseks antavat aega.

Edaspidi tuleb sotsiaalmeediakanalitel esitada kaks korda aastas raporteid, milles on kirjas, kui palju kaebusi perioodi jooksul tuli.

Ent see ei ole veel kõik. Iga ettevõtte peab määrama inimese, kes nende kanalis ebasobiva sisu haldamisega tegeleb. Juhul kui seadusega määratud 24-tunnist või seitsmepäevast tähtaega on ületatud, võib ka see töötaja saada kuni viis miljonit eurot trahvi.

Uue seaduse pooldajad on julgete sammude üle uhked. Saksamaa suurim juudikogukond nimetas seadust tugevaks vahendiks sotsiaalmeedias leviva vihakõne vastu võitlemiseks.

Uue seaduse vastaste ja inimõiguslaste sõnul piirab see sõnavabadust internetis.

Saksamaa migratsioonivastane erakond Alternative für Deutschland (AfD) teatas, et kaalub seaduse tühistamise taotlemist kohtus.

Ka Facebook ei vaimustunud uuest kohustusest. "See seadus praegusel kujul ei aita kaasa selle olulise ühiskondliku probleemi lahendamiseks," seisis Facebooki avalduses.

"Meile tundub, et kontrolli puudumine ja arupidamine ei vasta selle teema olulisusele. Anname jätkuvalt endast kõik, et tagada meie platvormi kasutavate inimeste turvalisus," teatas Facebook. 

Väidetavalt peab Facebook uue seaduse pärast tööle võtma veel 3000 inimest, kes lisaks olemasolevale 4500 iga päev postitusi läbi vaataks.

Saksamaa on tuntud kui maailma üks karmimate seadustega riike, seda just laimu levitamisele ja avaliku viha õhutamisele järgnevate karistuste osas. Vanglakaristuse võib saada muu hulgas ka näiteks holokausti eitamise või vähemuslaste vastu viha õhutamise eest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee