Eesti uudised

Kas suurem hambaravihüvitis tähendab kehvemat ravi? (10)

Marvel Riik, 30. juuni 2017, 17:16
LIIGA ODAV? Haigekassa soovib Eesti hambaarstide ja patsientide liidu hinnangul liiga odavalt osta teenuseid hambaarstidelt, mistõttu kannatab lõppkokkuvõttes nii patsient kui hambaarst, sest võimalused uutele seadmetele ja enesetäiendustele kahanevad. Aldo Luud
Alates homsest hakkab kehtima senisest suurem hambaravihüvitis, mis laieneb kõikidele ravikindlustatud täiskasvanutele. Rahul pole aga ei Eesti hambaarstide ega patsientide liit.

Alates 1. juulist hakkab kehtima hambaravihüvitise süsteem, kus inimene ei pea enam haigekassale avaldust tegema. See toimub arsti ja haigekassa vahel automaatselt.

Uus süsteem puudutab lisaks kõrgematele hüvitismääradele ka senisest rohkem inimesi. Lisaks rasedatele, alla aastaste laste emadele, pensionäridele ja suurenenud ravi vajadusega isikutele, saavad hüvitist ka kõik teised ravikindlustatud täiskasvanud. Viimase puhul käib jutt 30 eurost. Eelnevate hüvitiste saajate rahaline määr, mis oli kuni 28 eurot, tõuseb tervelt 85 euroni.

Kuid hüvitist on võimalik saada vaid nende hambaarstide juures, kes on haigekassa lepingulised partnerid. Käesoleva nädala alguses oli Eesti 546 hambaraviasutusest haigekassaga liitunud 51. Tõsi, uusi taotlusi on esitatud üle 100 ja haigekassa tervise edenduse ja kommunikatsiooni talituse juhi Liis Hinsbergi sõnul tuleb neid iga päev juurde. „Usume, et patsiendid on motiveeritud hambaarsti rohkem külastama soodustuse pakkumisel ning et hambaarstid soovivad jätkuvalt oma piirkonna elanikele hambaraviteenust pakkuda ning sõlmivad lepingud haigekassaga,“ ütleb Hinsberg.

Kuigi esmapilgul paistab kõik väga tore, on haigekassa pakett tekitanud pahameelt nii hambaarstide kui patsientide liidus. Eesti hambaarstide liidu juhatuse liikme Katrin Metstaki sõnul on positiivne, et kompenseeritavat summat tõstetakse ning toetuse saajate ring laieneb, kuid must kass jookseb läbi sealt, mis puudutab haigekassa hinnakirja. „Vanasti oli nii, et tööd tehti ikkagi kliinikumi hinnakirja järgi ja inimene sai sealt tagasi kompensatsiooni. Nüüd leidis haigekassa ja riik, et peaksime tööd tegema haigekassa hinnakirja järgi,“ räägib Metstak, kellele olid uued hinnad šokiks.

Probleem on selles, et hambaravihinnad tõusevad, kuid haigekassa toob neid hoopis alla, mistõttu võib ravi kannatada või olla poolik. Näiteks hammaste plommimine on haigekassa hinnakirja järgi tehtav 15 euroga (millele lisandub visiiditasu). Neile, kellele hinnakiri ei ole vastuvõetav, toovad välja, et see summa ei garanteeri kvaliteetset tööd ega arvesta tänapäevaseid materjale–seadmeid.

Eesti patsiendi liidu tegevjuhi Kadri Tammepuu sõnul tuleb hambaarste, kes oleksid valmis 15 euro eest plommima, tikutulega otsida ning pikalt järjekorras seista. „Ja tegelikult ei tea patsient, milliseid materjale see arst kastutab ning kui kaua need kestavad,“ ütleb Tammepuu. „Iga plommivahetus aga tekitab hambasse järjest suurema augu.“

Ühe Järvamaa hambaarsti sõnul jäävadki plommimise hinnad maakonnas 15 euro juurde. „Maapiirkondades ei muutu mitte midagi, sest siin ongi hinnad sellised,“ räägib arst.

„Kui hakata võrdlema, kus ei ole kaasaegsed asju ja kus on, siis saabki üks teha endale haigekassa hinnad ja teine mitte,“ räägib Metstak. „Need arstid, kes saaksid küsida sutsuke rohkem, et tulla koolitustele või osta uusi seadmeid, ei saa seda teha, sest see on kallis. Ta teeb nii nagu vanasti tehti. Kas see on edasiviiv jõud?“ küsib Metstak retooriliselt.

Haigekassa on lubanud kontrollida, kas praegune hinnakiri katab tegelikke kulusid. Kui mitte võidakse 2018. aastal tulla välja uue hinnakirjaga.

Hüvitamise alla kuuluvad esmavajalikud teenused

•    hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt

•    diagnostika (sh röntgenülesvõtted)

•    ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine

•    püsiva täidise paigaldamine

•    hamba eemaldamine

•    mädakolde avamine ja ravimine

•    juureravi

•    (igemealuse) hambakivi eemaldamine kirurgiliselt

•    tuimestus

Selgitavad näited hüvitamisest:

·    Kui hambaravi arve on 50 eurot, tuleb endal tasuda 50% raviarvest ehk 25 eurot ja 50% hüvitab haigekassa. Külastades sama aasta jooksul taas hambaarsti, hüvitab haigekassa raviarvest veel 5 eurot, kuna hüvitise piirmäär aastas on 30 eurot.

·    Kui raviarve on 75 eurot, tasub haigekassa sellest korraga aastase hüvitise määra ehk 30 eurot ja patsient peab maksma ülejäänud 45 eurot.

10 KOMMENTAARI

o
olllaa 1. juuli 2017, 13:23
küll on kaval see valitsus.Näete, meie maksame aga artile vaadake ise kuidas saate või ei saa.Hurraa jürka!
k
kriipa 30. juuni 2017, 23:57
käisin hambaarstil jaanuaris 2017, avastasin kviitungi auto kindalaekast, kas ma nüüd saan 19 euri või 30? või kas ma üldse midagi saan tagasi, kas kehtivad veel enne 1.07. väljastatud kviitungid???
Loe kõiki (10)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee