PEOPEREMEES: 30aastane šimpans Pino on mees oma parimates aastates.Foto: Stanislav Moshkov
Jekaterina Pavlova 30. juuni 2017 14:09
1. juulil toimub Tallinna loomaaias pidu 30aastase šimpansi Pino auks. Peoperemehest ahvi elust ja tegemistest räägib inimene, kes teab temast kõige rohkem – šimpanside hooldaja Sergei.

Tallinna loomaaias elab kolm šimpansi: isane karjajuht Pino ning tüdrukud Betty ja Quincy. Pino tuli ilmale Amsterdami loomaaias 24. juunil 1987. aastal. Loomaaiatöötajad ja külalised armusid kohe toredasse ahvipoissi, kes veetis rohkelt aega inimeste seltsis. Ent inimeste ülemäärane hoolitsus ei meeldinud ülejäänud ahvikarjale, kes ei võtnud Pinot omaks. Isegi tema ema mitte.

Tallinna saabus Pino 1994. aasta juunis, kaks päeva enne seitsmendat sünnipäeva. Ta kolis siia, et pakkuda seltsi šimpansitüdruk Bettyle, kelle veterinaarkontroll oli 1991. aastal Keeniast tulnud laevalt  konfiskeerinud. Pool aastat peale Pino kolimist Tallinna jõudis loomaaeda teinegi salakaup: Sierra Leonest tulnud laevalt kätte saadud Quincy.

Loomade hooldaja Sergei on Tallinna loomaaias töötanud 28 aastat, neist šimpansidega umbes 17. „Igal šimpansil on täiesti erinev karakter, justnagu inimestelgi. Pino on hästi heasüdamlik, võimalik et sellepärast, et ta kasvas inimeste keskel,“ leiab Sergei, kes on aastatega õppinud mõistma šimpanside miimikat ja ette aimama nende käitumist.

Kas ta on kunagi teile kallale tulnud?

Ei. Šimpansid usaldavad mind ja veel mõnda töötajat, suhtuvad meisse kui oma karja liikmetesse. Juhtub, et šimpansid lausa armukadetsevaid meid. Ülejäänud inimestesse suhtuvad ahvid valvsalt ja üsna vaenulikult. Kui keegi võõras on meie lähedal, siis võivad šimpansid hakata muretsema, et keegi võib meile halba teha. Samuti võivad nad näidata oma kiindumust meisse sel moel, et sülitavad võõraste pihta ja loobivad neid toiduga.

Kas olete kunagi šimpansipuuri sisse läinud?

Ainult siis, kui nad olid väikesed. Šimpansipuuri minek on kategooriliselt keelatud. Selleks pole ka vajadust. Šimpansi jaoks on väga valulik, kui inimene väljub puurist ja jätab ta üksinda. Ma võin Pinot silitada ja suruda tema kätt, kuid me suhtleme ainult läbi puurivõre. See on võrdlemisi kaitstud kontakt, sest ta võib järsku käe otsast rebida. Pino on väga tugev, ta on võimeline tõstma kuni 500 kilo. Seepärast ongi nii tähtis jälgida tema meeleolu.

Mis teile šimpanside käitumise juures meeldib?

Mulle meeldib väga, kui nad aitavad puuri puhastada, tassivad mu juurde näiteks söögijäänuseid ja oksi. Nad võivad ka võtta lapi ja korrata minu liigutusi. Muidugi pole neist kuigivõrd abi, aga nende püüdlused on väga armsad.

Kuulsin, et Betty oli olnud paras suitsetaja, kui loomaaeda sattus.

Kõik Betty tobedad kombed tulid meremeestega suhtlemisest. Nii Betty kui ka Quincy toodi ju salakaubana. Betty jumaldas habetunud mehi, ei suutnud mööda vaadata tassikesest kohvist ja teda kiskus tõepoolest ka sigarettide poole. Loomaaias talle lihtsalt enam ei antud kohvi ja tubakat. Seda enam, et kohv mõjub kehale ergutavalt, aga šimpansil võib see tekitada agressioonipuhanguid.

Pino sai 30aastaseks. Milline on šimpansi keskmine eluiga?

See on erinev. Loomaaias elavad nad kauem kui vabaduses, umbes 50–60 aastat. Seega Pino on praegu mees oma parimates aastates. Šimpansid elavad siin soojas, neil on vaheldusrikas ja tasakaalustatud toit, pidev arstlik järelevalve. Sellistes tingimustes elavad loomad kaua.

Pino elab koos kahe ahvitüdrukuga. Miks neil pole järglasi sündinud?

Seksuaalkäitumist õpivad inimahvid ainult karjas, ent Pino kasvas üles inimeste seas. Ta võib tüdrukutega mängida, kuid omataoliste seksuaalsuhteid pole Pino näinud ega tea lihtsalt, mida tuleks teha.

Millega šimpansid vabal ajal tegelevad ja mis on nende lemmiktoit?

Tüdrukutele meeldib joonistada, me riputame pidevalt üles nende tehtud pilte. Pino on oivaline tantsija ja tunnetab suurepäraselt rütmi, kuid tantsib vaid sobivas meeleolus. Šimpansid jumaldavad toorest kartulit ja muidugi banaane. Ent mugulsibulaid armastavad nad kõige rohkem.

Mida te arvate, kas inimene on ahvist arenenud?

Mida rohkem ma šimpansidega töötan, seda vähem ma selles kahtlen. Või vähemalt oleme me kõik arenenud samast harust.

Pino auks toimub loomaaias pidu 1. juulil kella 11–14 vahel.