Kommentaar

Jüri Ratas | Eestil on eesistumisest palju võita (29)

Jüri Ratas, peaminister, Keskerakond, 29. juuni 2017 19:54
Foto: Robin Roots
Mul oli suur au koos Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga tervitada Eesti eesistumise alguse puhul Vabaduse väljakule kogunenud inimesi. Ees on nimelt ajalooline päev, kui Eestist saab esimest korda pooleks aastaks Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja.

Eesistumine tähendab, et Eesti juhatab Euroopa Liidu Nõukogu istungeid, koosolekuid ja töörühmade tööd. See annab meile võimaluse kuue kuu jooksul suunata 28 Euroopa riigi ühiseid arutelusid, mis mõjutavad 500 miljoni eurooplase tulevikku. See on suur au ja suur vastutus. Samuti erakordne võimalus tõmmata Eestile tähelepanu ning näidata meie inimeste võimekust, ideid ja oskusi.

Eesti eesistumisega tegeleb umbes 1300 inimest. Poole aasta jooksul on siin umbes 250 kohtumist ja veel ligi 1700 Brüsselis. Meie juures käib ligikaudu 30 000 väliskülalist. Sellele kõigele on eelnenud paljude tublide inimeste pikk ja põhjalik eeltöö, mis annab meile kindluse, et oleme eesistumise vastutuseks valmis.

Samal teemal

Aus vahendaja ja lepitaja

Eesistujariigi ülesanne on olla eestvedaja ja aidata kaasa ühiste seisukohtade kujunemisele, võttes arvesse kõigi liikmesriikide huve. Peame olema neutraalsed vahendajad ja lepitajad ning jõudma käegakatsutavate tulemusteni – liikmesriikidevaheliste kokkulepetena.

Jean-Claude Juncker ütles hiljuti intervjuus Eesti Päevalehele, et Eesti võib olla üks väiksemaid liikmesriike, kuid on siiski suurte ambitsioonide ja tulevikku suunatud pilguga maa, kus saavutatakse tegelikke tulemusi.  Tema sõnul vajab Euroopa praegu positiivsust ja kiiret edasiminekut. Eesistumiseks valmistudes olen kohtunud peaaegu kõigi Euroopa ametikaaslastega ja nad väljendasid tihti samasugust suhtumist – Eestil on hea kuvand, meid peetakse tegusateks ja tulevikku vaatavateks. Loomulikult on meil äärmiselt tugev digiriigi maine.

Eesistumine annab meile suure võimaluse seda positiivsust kinnitada. Eesistumise kasu pole küll võimalik täpselt mõõta, kuid pole mingit kahtlust, et Eesti hea maine on reklaam igale meie ettevõttele ja inimesele. See on suur asi. Mida paremini on me elu- ja mõttelaad Euroopas tuntud, seda suurem on Eesti. Mida paremini mõistame teisi, seda ühtsem on Euroopa.

Meie kõige olulisem eesmärk järgmise poolaasta jooksul ja edaspidi, on muuta Euroopa  Liit tugevamaks. Eesti jõudis ELi 13 aastat tagasi ja see oli toona oluline eesmärk, milleks pikalt valmistusime. Muutunud maailmas on ühtne ja tugev Euroopa Liit Eestile sama vajalik ja tähtis. Eesistujariigina on meil tavapärasest suurem võimalus oma oskuste ja võimetega sellesse eesmärki panustada, et EL oleks ka 20 või 50 aasta pärast rahu, vabaduse ja ühiste väärtuste liit.

E-Eestist e-Euroopani

Oleme eesistumise ajaks seadnud neli suurt prioriteeti. Need on avatud ja uuendusmeelse majandusega Euroopa, turvaline ja kaitstud Euroopa, digitaalne Euroopa ja andmetevaba liikumine ning kaasav ja kestlik Euroopa.

Seepärast ootabki Euroopa Liit digitaalvaldkonnas suurt edasiminekut just Eesti eesistumiselt. Mõne teise liikmesriigi puhul poleks see teema ilmselt nii tugevalt laual. E-lahenduste ja nendest tõusva kasu tutvustamine Euroopas on neidsamu lahendusi enesestmõistetavaks pidavatele eestimaalastele igal juhul võit. Euroopa Komisjon on teinud selles arvutusi ja hindab, et ühtse e-turu loomine tooks Euroopa majandusse aastas enam kui 400 miljardit eurot juurde ja looks tuhandeid uusi töökohti. Selline võibki olla meie digikingituse mõõtkava.

Mul oleks hea meel, kui Eesti eesistumise käigus õnnestuks meil Euroopale näidata otsest ja sümboolset eeskuju. Meie eesistumistrio algatas digitaalse eesistumise pilootprojekti, millega püüame ajakohastada Euroopa Liidu Nõukogu tööprotsesse. Soovime luua eesistumisportaali, juurutades Euroopas kombeks oleva dokumendipakkide printimise asemel digitaalallkirja. See hõlbustaks nii meie kui ka järgmiste eesistujate tööd.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee