Maailm

Boriss Nemtsovi mõrvarid mõisteti süüdi, tapatöö tellija jääb aga tabamatuks (16)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. juuni 2017 17:35
Zaur DadajevFoto: Reuters / Scanpix
BBC ja Novaja Gazeta vahendavad, et Vene opositsiooniliidri Boriss Nemtsovi mõrvas mõisteti süüdi viis kahtlusalust. Kõik süüdlased on tšetšeeni päritolu. Nemtsovi lähedased kardavad, et kuritoe peasüüdlast, kes mõrva tellis, ei tabata iialgi.

Vene võime kritiseeritakse selles, et Nemtsovi mõrva uurimisprotsess oli käpardlik ja ühtegi kõrgemal kohal istuvat tegelast uurimise käigus ette ei võetud. Tõsi küll, algus oli paljulubav - kahtlusalused nabiti kiirelt kinni ja kiirelt tulid ka ülestunnistused. Siis aga läks kõik allamäge. Üks kinnipeetu mõrvati Groznõi vanglas. Siis selgus, et mõrvahetkest pole ühtegi salvestist.

Süüalused kohtusaalis Foto: AFP / Scanpix

Esialgu kahtlustati mõrva tellimises Ruslan Geremejevit. Tšetšeenia FSB üksus ei suutnud aga teda üle kuulata - tema kodu uks oli suletud. Tšetšeenia president Ramzan Kadõrov aga kuulutas kahtlusalused süütuteks ning andis mõista, et Geremejevit ei tohikski üle kuulata. Sellele järgnes riburada erinevaid samme, mis kõik uurimise kulgu takistasid. Ka keeldusid kahtlusalused ühtäkki süüd omaks võtmast.

Oma süüd ei tunnistanud Zaur Dadajev, tulistaja, ja ülejäänud neli süüalust ka nüüd. Väidetavalt pakuti neile Nemtsovi mõrva eest 250 000 dollarit (219 000 eurot).

Süüdistatav Temirlan Eskerhanov Foto: AFP / Scanpix

Nemtsovi pereliikmed ja lähedased kardavad, et veretöö tellija, tõelise tapja tuvastamine jääbki olemata.

Vene opositsonäär Boriss Nemtsov mõrvati 2015. aasta 27. veebruaril Moskva kesklinnas Moskvoretski sillal nelja lasuga selga. Opositsioonimeelsed venelased usuvad, et tegu oli kättemaksuga mehe Putini-vastase retoorika ja Ukraina sõja vastase marsi korraldamise eest.

Mõrvapaik Foto: AFP / Scanpix

Samal teemal

13.06.2017
Boriss Nemtsovi mõrvar pääses 20aastase vangistusega
04.06.2017
"Ma ei ole idioot!" – Nemtsovi mõrvar Dadajev süüd ei tunnista
23.04.2017
TÄNA "RADARIS": "Putinil lasub poliitiline vastutus minu isa tapmise eest."
01.02.2017
Žanna Nemtsova: "Sinust sai kangelane."