Krimi

GALERII | Karjuv humaansus: vanureid tüssanud kelm pääses kohtusaalist tingimisi vabadusse (51)

Juhan Haravee, 29. juuni 2017 15:32
Foto: Teet Malsroos
"Ma ei ole varem vanglas olnud ja alles nüüd nägin seda pilti nii-öelda köögipoolelt," ütleb Pärnu kohtumaja saalist vabadusse pääsenud süüdimõistetu pärast seitsmekuist trellide taga viibimist. Vanurite kodusid ja pangaarveid tühjendanud neiu ei kavatse otsust edasi kaevata.  

Selle nädala alguses arutas Pärnu maakohtus lühimenetluses varem kriminaalkorras karistatud Egery Sepling-Horuženkole (31) esitatud süüdistust.

Samal teemal

Lääne ringkonnaprokuratuur süüdistas Sepling-Horuženkot vargustes, kelmustes ja võltsimises ja muus, millega naine teenis oma eakate ohvrite (sündinud ajavahemikus 1921 –1939) arvelt enam kui 11 000 eurot kriminaalset tulu. Sotsiaaltöötaja, panga esindaja ja ravimimüüjana esinenud kelmi ohvriks langes 16 pensioniealist daami ning üks mees. Kaubaks läks nii kergeusklike vanurite kodune vara kui ka pangakontole talletatud säästud.

Lääne ringkonnaprokurör Merry Tiitus palus kohtul Egery Sepling-Horuženko süüdi mõista ja karistada teda kolme aasta pikkuse vangistusega.

Neljapäeval, 29. juuni hommikul kuulutas Pärnu maakohus oma otsuse Sepling-Horuženko kriminaalasjas. Kohtualune tunnistati süüdi kõigis viies talle ette heidetud kuriteos. Kohus karistas Sepling-Horuženkot liitkaristusena kolmeaastase vangistuse, mida lühendati kolmandiku võrra, nagu seda nõuab seadus lühimenetluse puhul.

Kaheaastasele vangistusele liideti aga naisele varem mõistetud ja ärakandmata jäänud 11 kuu ja 27 päeva pikkune vangistus, sest osa kuritegudest olid toime pandud katseajal.

Lõpliku karistusaja hulka arvestati ka süüdistatava eelvangistuses viibitud aeg kuus kuud ja 23 päeva, mis hõlmab ka nn loovutusvangistust, sest naine peeti mullu 7. detsembril kinni Soomes.

Mõni päev lühem kui kolmeaastane vangistus mõisteti Egery Sepling-Horuženkole siiski taas tingimisi kolmeaastase katseajaga. Kuue kuu jooksul tuleb tal kanda elektroonilist jalavõru ja alluda muudelegi kontrollnõuetele.

Kohus rahuldas 11 eaka kannatanu tsiviilhagid ning Sepling-Horuženkol tuleb oma ohvrite pangakontodele üle kanda kokku 9260 eurot. Kolme kannatanu nõuded summas 346 eurot on ta jõudnud juba rahuldada.

Kohtuotsusega konfiskeeritakse süüdi mõistetud naiselt Marc O Polo meestesaapad suurusega 44, kui tahtliku süüteoga saadud vara. Tsiviilhagi tagamiseks arestiti Sepling-Horuženkolr ära võetud ehted, kaks mobiiltelefoni, viiul ja käekell.

Vangla köögipool ei meelita tagasi

„Kõige tähtsam on, et kelmus leidis tõendamist ja naine mõisteti süüdi,“ rõhutas prokurör Merry Tiitus. „Kohus andis talle tänase otsusega veel viimase võimaluse, kuid ta teab, mis ees ootab, kui ta katseaja kontrollnõudeid või elektroonilise valve tingimusi rikub.“

Kohtunik Igor Pütsepa sõnul on prokuröri sisukoht korrektne. “Lisaksin, et karistuse mõistmisel arvestas kohus süüdistatava kahetsust tegu ning kinnitust, et vahi all oldud aja jooksul jõudis ta järeldusele oma tegude lubamatusest,” ütleb Pütsep. “Süüdistatav on olnud pea seitse kuud vahi all ning tal on poolteiseaastane laps. Kohus leidis, et mõistetud karistuse puhul on oluline mõjutada süüdimõistetut oma käitumist ümber hindama ja edaspidi kuritegusid mitte toime panema.”

Vanureid kimbutanud Sepling-Horuženko astus eile Pärnu maakohtust välja vaba inimesena.  

“Mul on olnud viimasel ajal rasked üleelamised,” tunnistab Sepling-Horuženko Pärnu kohtumaja ees tänaval. “Lähtudes Eesti seadustest, olen tänase otsusega rahul. Sellega, et mind pool aastat vahi all hoiti ja väike laps pidi olema emata, on mul aga väga raske leppida. Ma ei ole varem vanglas olnud ja alles nüüd nägin seda pilti nii-öelda köögipoolelt. Olen paratamatult saanud suured õppetunnid ja ei kavatse otsust edasi kaevata. Lähtudes sellest, et mul oli ikkagi ka eelnev karistus üleval.”

Kui tõsiselt on võtnud nõuks oma elus uus lehekülg pöörata veel kuus aastat tagasi Tallinna tehnikaülikooli Tipila lastetuba juhtinud Egery, näitab juba lähitulevik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee