Eesti uudised

Lisatud välisministeeriumi kommentaar!

Eestil on nelja miljardi kliendi kohta vaid kolm saatkonda (9)

Toimetas Denes Kattago, 29. juuni 2017, 12:19
Foto: Andres Putting/Delfi
Ettevõtluskõrgkooli Mainor tegevjuhi Kristjan Oadi sõnul on jabur, et Eesti peab viisasid väljastavaid välisesindusi Riias ja Helsingis, samas kui kiiresti kasvavas Aasias ja Aafrikas on miljardite inimeste kohta vaid üksikud saatkonnad ning kaks mandrit on täiesti katmata.

Väljastpoolt Euroopa Liitu Eestisse reisimiseks on vajalik isiklikult taotleda viisat saatkonnas. Paljud kasvava majandusega riikide ettevõtjad peavad Eesti ärivõimalustega tutvumiseks taotlema kaht viisat – esmalt riiki, kus Eesti saatkond üldse on, ja siis Eestisse," tõi ettevõtluskõrgkooli juht välja.

Samal teemal

Oadi väiteid pareerib välisministeeriumi avalike suhete osakonna peadirektor Maria Belovas: "Paljudes paikades, kus Eestil saatkond puudub, menetlevad meie nimel viisataotlusi teised Schengeni liikmed. Vastavad kokkulepped on  Eestil 19 liikmesriigiga, kes esindavad meid 101-s riigis, kus meil endal esindus puudub. Tõsi on see, et pikaajalise viibimiskavatsusega Eestisse saabujad peavad praegu endiselt pöörduma mõne Eesti saatkonna poole, sest pikaajalisi viisasid (nt. õppimiseks) ega ka elamislubade taotlusi teiste liikmesriikide esindused meie nimel menetleda ega vastu võtta ei saa. Hiljemalt järgmisel aastal loodame käivitada pilootprojekti, kui pikaajalise viisa taotlusi hakkavad vastu võtma ja saatkondadesse edastama kohapealsed viisakeskused."

"Aafrika mandril on Eesti ainus saatkond Egiptuses Kairos, aga sinna pääsemine on mittearaablastest aafriklaste jaoks viimasel ajal peaaegu võimatu. Aafrika ühest kiiremini arenevast majandusest Nigeeriast Eestisse reisimiseks tuleb seetõttu esmalt sõita Indiasse, kus saab alles Eesti viisat taotleda. See on 8000 kilomeetrine reis Eesti viisa taotlemiseks. Pole ime, et meie eksport kasvavatele turgudele ei taha õieti jalgu alla võtta," ütles Oad.

"Lühiajalist viisat Eestisse sõitmiseks saab taotleda Belgia saatkonnast, kes esindab meid Nigeerias viisade väljastamisel. Nimekiri riikidest ja piirkondadest, kus Eestit esindab viisade väljastamisel mõni teine riik," selgitab Belovas.

"Lõuna-, Kagu- ja Ida-Aasias elab kokku neli miljardit inimest – rohkem kui ülejäänud maailmas kokku. Meil on selles regioonis ainult kolm saatkonda. Saharast lõuna poole jäävas Aafrikas, kus elab ligi miljard inimest, pole meil mitte ühtki saatkonda. Need on kõik piirkonnad, kus keskklass kasvab mühinal ja turumahud Eesti pakutavatele kaupadele ja teenustele mitmekordistuvad mõne aastaga," ütles Mainori tegevjuht.

"Hiljuti pandi kinni ka meie ainuke saatkond Lõuna-Ameerikas, Brasiilia pealinnas Brasílias. Täiesti puuduvad saatkonnad Kagu-Aasia regioonis. Samal ajal on majanduspoliitikas vähemalt sõnades prioriteediks globaalne müük, talentide meelitamine ja välisinvesteeringud. Silmakirjalik olukord," lisas Oad.

"Mida teha? Lõpetame viisade menetlemise Riias, Helsingis, Stockholmis ja Pariisis ning loome konsulaaresindused Kuala Lumpurisse, Hanoisse ja Lagosesse ning taastame Brasília saatkonna," pakkus ta.

Belovas ütleb kommentaariks veel, et kui Eesti ettevõtjal on tõsine huvi mõne kaugema riigi turu suhtes, võib alati välisministeeriumi poole pöörduda. "Saame abiks olla ka siis, kui meil sihtriigis esindust ei ole. Lisaks esindustele on meil ka märkimisväärne aukonsulite võrgustik, kellest paljud on just ärimaailmas tegevad."

"Lisaks on välisministeerium korraldanud koostöös Kaubandus-Tööstuskojaga ettevõtjate visiite kaugematele turgudele, sealhulgas neli visiiti kahe aasta jooksul Aafrikasse, lisaks Brasiilia, Vietnami, Myanmari ja Indoneesia ärivisiidid. Aasia suunal tegutseme koos EASiga ka Jaapanis, Hiinas ja Indias. Lisaks on meil väga edukalt käivitunud e-residentsuse projekt, mis võimaldab ärikeskkonnaga esialgset tutvust teha ka Eestisse sõitmata," märgib ministeeriumi esindaja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee