BALERIINI ASEMEL KANTSLERIKS: Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles intervjuus ajakirjale Brigitte, et unistas lapsepõlves bale­riiniks saamisest.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 28. juuni 2017 04:00
Saksamaa parlamendivalimisteni jääb vähem kui kolm kuud. Liidukantsler Angela Merkel andis sel puhul Berliinis pikema intervjuu naisteajakirjale Brigitte ning vastas ka eraelulistele küsimustele. Muu hulgas ütles ta, et unistas lapsepõlves baleriiniks saa­misest.

Alates 2005. aasta novembrist Saksamaa valitsust juhtiv Angela Merkel jääb üldjuhul eraelulistele küsimustele vastates kidakeelseks. Avameelsem on ta tavaliselt valimiste eel.

Nii rääkis ta eelmiste valimiste eel neli aastat tagasi ajakirjale Bild der Frau, et lõõgastub nädalalõpuresidentsis Uckermarkis koduaeda harides.

Merkel ütles tookord, et lillkapsast ta ei istuta, sest see nõuab liiga palju hoolt ja meelitab kohale palju tigusid. Küll aga leiab aiast aedmaasikataimi ja mitmesuguseid kartulisorte.

Baleriin või sportvõimleja

Tänavu 24. septembril läheb Angela Merkel parlamendivalimistele juba neljandat korda kristlike demokraatide kantslerikandidaadina. Esmaspäeva õhtul oli ta Berliinis naisteajakirja Brigitte jutusaate külaline. Muu hulgas rääkis ta lapsepõlve meenutades, et unistas saada baleriiniks või sportvõimlejaks. Eriti meeldis talle poom.

Kuid elu tegi lapsepõlveunistustesse omad korrektiivid. Merkelist sai esmalt füüsik ja pärast Berliini müüri langemist astus ta suurde poliitikasse. Teenäitaja oli tollane liidukantsler Helmut Kohl, kes kutsus Merkeli 1991. aastal valitsusse.

Küsimusele "Paljud naised juhinduvad perfektsionismist, kas ka teie?" vastas Merkel: "Kui külalised tulevad, siis vaatan klaase enne lauale panemist vastu valgust."

Samuti vihastas teda varem suutmatus linast riietust kortsudevabaks triikida. "Seetõttu ei kanna ma enam linaseid riideid," teatas liidukantsler.

Merkelilt uuriti, mitme inimese numbrid on tema isiklikus mobiiltelefonis. "Võib-olla saja," oli vastus.

BALERIINI ASEMEL KANTSLERIKS: Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles intervjuus ajakirjale Brigitte, et unistas lapsepõlves bale­riiniks saamisest. Foto: AFP / Scanpix

Merkel pehmendas suhtumist homoabiellu

Poolteist tundi kestnud intervjuu suurim poliitiline sõnum oli see, et Merkel pehmendas märgatavalt oma suhtumist homoabiellu. Saksamaal seadustati samasooliste kooselu võimalus juba 2001. aastal, kuid tegemist pole veel päris abieluga.

Merkel oli neli aastat täisväärtusliku homoabielu vastu ning samal seisukohal on seni olnud ka tema partei, kuid nüüd ütles liidukantsler, et parlamendiliikmed võivad homoabielu lubamise asjus hääletada vastavalt südametunnistusele.

Merkel selgitas, et tema suhtumine muutus pärast seda, kui ta sai küllakutse juba aastaid kaheksat last hooldavalt lesbipaarilt, kes kurtis, et neil ei lubata lapsi adopteerida.

Merkel lisas, et ta pole paari veel külastanud, kuid kui noorsooamet annab neile lapsed kasvatada ja viimastel läheb hästi, siis tasub homopaaride õigustega tegelda.

Merkeli suunamuutusest haarasid kohe kinni sotsiaaldemokraadid. Nende juht ja liidukantslerikandidaat Martin Schulz teatas eile, et samasooliste abielude lubamine tuleb panna kiiresti parlamendis hääletusele.

Intervjuust käis läbi ka Eesti. Nimelt küsiti Merkelilt, mida ta teeb 29. septembril ehk viis päeva pärast valimisi. Liidukantsler vastas, et 29. septembril toimub Eestis digitaalkonverents ja ta on lubanud sellest osa võtta.