KAS TÕESTI? Krabi kooli direktor Ale Sprenk jätab mulje, et ta ei tea koolis toimuvast mitte midagi.Foto: SILLE ANNUK / PostimeesScanpix
Asso Ladva 27. juuni 2017 16:53
Võrumaal Läti piiri ääres asuva Krabi erakooli töötajad on kriminaaluurimise all: politsei selgitab, kas õpilaste kallal on vägivalda tarvitatud.

Prokuratuuri teatel on juba jaanuaris algatatud uurimise käigus üle kuulatud mitukümmend inimest ja kahtlustatavaid on rohkem kui üks. Mida ütleb aga kooli direktor?

„Mina ei oska seda kuidagi kommenteerida,“ suudab kooli direktor Ale Sprenk ajakirjanikku üllatada. „Minuga ei ole sel teemal räägitud. Politsei pole koolis käinud.“

KAS TÕESTI? Krabi kooli direktor Ale Sprenk jätab mulje, et ta ei tea koolis toimuvast mitte midagi. Foto: SILLE ANNUK / PostimeesScanpix

Avalduse menetluse alustamiseks tegid politseile lastega tegelevad spetsialistid, kes aimasid halba kooli õpilaste öeldu ja käitumise põhjal. „Uurijad on juba üle kuulanud enam kui kolmkümmend isikut nii tunnistajate kui kannatanutena,“ ütleb Lõuna ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Terje Aleksašin.

„Kuigi praegu ei ole kellelegi veel kehalises väärkohtlemises kahtlustust esitatud, on kogutud tõendite põhjal alust kahtlustuse esitamiseks mitmele isikule,“ lisab Aleksašin. Ametliku kahtlustuse esitamiseni jõuab prokuratuur eeldatavasti kuu aja jooksul.

Kuna direktor ei tea miskit, siis vaevleb teadmatuses ka haridusministeerium. Nende dokumendiregistrist võib leida eelmisel nädalal prokuratuurile läkitatud kirja, millel on lihtne sisu: kas prokuratuuril on käsil Krabi koolis laste kehalist väärkohtlemist uuriv menetlus?

MIS KOOLIS TOIMUB: Õpilaskoduga Krabi koolis on keerulise sotsiaalse taustaga õpilasi õpetatud juba rohkem kui 15 aastat, neist viimased kolm aastat erakoolina. Uurimine selgitab, kas õpetajad on lasknud ka käed käiku Foto: SILLE ANNUK / PostimeesScanpix

Krabi koolis õppis lõppenud õppeaastal üle 60 õpilase, kes on valdavalt pärit keerulistest peredest. Et neile vähegi normaalsemat kasvukeskkonda pakkuda, siis veedavad üle Eesti kohale sõitnud lapsed nädala Võrumaa metsade vahel ja kodu väisavad vaid nädalavahetustel. Sellist võimalust on Krabi kool pakkunud juba rohkem kui tosin aastat, viimased kolm aastat erakoolina.

Uksed kinni?

Mai lõpus teatas Sprenk, et Krabi kool paneb uksed kinni. Põhjusena nimetas ta haridusministeeriumi otsust muuta õpilaskodude rahastamise põhimõtteid, kuigi ministeeriumi teatel selliseid otsuseid tehtud ei ole. Lisaks tavapärasele rahastusele sai kool tänavu ministeeriumi vahendusel erakorralist toetust õpilaskodu sisustuse uuendamiseks.

„Me püüame ikkagi jätkata,“ räägib Sprenk pärast jaanipäeva. „Praegu teeme omavalitsustega lepinguid. Rahastamise muudatus pidi jõustuma 1. jaanuarist 2018, aga eelnõu ei saanud valmis. Omavalitsused kinnitavad, et seda kooli on vaja, kõik on õla alla pannud.“

Tartu linnavalitsuse lastekaitse teenistuse juhataja Merle Liivak nendib: „Viimase paari nädala jooksul oleme saanud Krabi kooli kohta väga vastukäivat informatsiooni.“ Ei Liivak ega Võru linnavalitsuse lastekaitse spetsialist Terli Linnas ei tea, kas Krabi kool jätkab või mitte ning mis saab nende Tartu ja Võru lastega, kes siiani seal õppinud.

Koolijuht juhib tähelepanu mujale

Alustatud juurdluse valguses paistab kogu kooli sulgemise jutt hoopis katsena ennetada veelgi halvemaid uudiseid. Kui süüdistustel on alust, siis napib Krabi koolis algaval õppeaastal personali, mainekahjust rääkimata. Selline mulje jääb ka ministeeriumile, tõdeb haridus- ja teadusministeeriumi peaekspert Jürgen Rakaselg, kes on spetsialiseerunud probleemsetele lastele.

ÕIGUSTUST EI OLE: Vägivald lasteasutuses on lubamatu, kinnitab haridusministeeriumi peaekspert Jürgen Rakaselg. Foto: SILLE ANNUK / PostimeesScanpix

Kooli sulgemisest tuleb õpilasi ja lapsevanemaid vähemalt neli kuud ette teavitada. Õpilaskodu sulgemisest ei pea kool mitte kellelegi teatama. Ilma õpilaskoduta poleks aga Krabi koolil mõtet – kohalikke lapsi seal ei ole, õpilased tulevad üle Eesti, enim Tartust ja Võrust, kõige kaugemalt Haapsalust. Kuid isegi Võrust oleks igapäevaselt Krabile ja tagasi sõitmine õpilastele sama hästi kui võimatu.

Rakaselja sõnul on Krabi kool teinud on väga head tööd. Seda valusam on nüüd teada saada, et kooli suhtes on sellised kahtlustused, sõnab Rakaselg. „Inimlikult on mõistetav, et kui täiskasvanu kaotab väsides enesevalitsuse, kuid mistahes vägivald on lasteasutuses lubamatu ja seda ei saa õigustada,“ lisab ta.

Samal teemal

Kommentaarid  (62)

lapsavanem 4. september 2017 16:13
koolis peaks olema ikka seadus et õpilane õpetajale pähe ei istu.nüüd vöib õpilane mida tahab.kokkulepe vanamatega.kui ei taha õppida mine kus sind oodatakse.
lisaks seadusandlusest 3. juuli 2017 18:53
Ale Sprenk on Krabi ja Varstu Kooli direktor, sama-aegselt Varstu vallavolikogu esimees. Varstu vallas pole tänaseni asutud täitma KOKs § 18 ( 1 ) 6) täies ulatuses. Kas eeltoodu ongi põhjuseks, miks Varstu vallas tõsteti vallavanema palka 400 € võrra kuus ( Vaene vald, aga vabariigi rekord...)
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS