Katharina Toomemets | Video: Jörgen Norkroos 27. juuni 2017 16:44
"Politsei on väljas piisavalt suurte jõududega. Rongkäigul on näiteks üle 100 politseiniku. Alaliselt oleme kohal lauluväljakul ja Kalevi staadionil, muidugi hoiame silma peal ka harjutusväljakutel ja ööbimiskohtadel," ütleb laulu- ja tantsupeol politseiliste tegevuste eest vastutav Kaido Saarniit.

Politsei- ja piirivalveamet on peonädalaks ette valmistunud mitu kuud. "Meie asi on turvafirmade ja koostööpartneriga koos tagada, et kõik läheks piisavalt turvaliselt. Täna oleme me valmis," lubab Saarniit. Lauluväljak, Kalevi staadion, erinevad harjutusväljakud ja koolimajad, kus peolised ööbivad, on politseinike, turvafirmade, päästjate ja demineerijate abil üle kontrollitud. Lisaks antakse maakondade koordinaatoritele juhised, kuhu peaks helistama ja kuidas käituma, kui midagi juhtub. "Me ainult ei kontrolli neid, vaid oleme ka pidevas kontaktis.“ Kuidas käib aga rongkäigul turvalisuse tagamine? „Iga suurem tee rongkäigu perimeetris on tõkestatud selliselt, et kõrvalised sõidukid ei saaks rongkäiku häirida. Loomulikult on kohapeal olemas reguleerijad ja politseipatrullid, kes inimesi suunavad."

Loomulikult läheb peomelus palju asju kaduma. "Politsei pildistab väärtuslikumad leiud ja dokumendid üles ning paneb pildid Facebooki lehele,“ sõnab Saarniit. "Laste kadumine oma grupi juurest on aga iga-aastane probleem. Paneme lapsevanematele ja koordinaatoritele südamele, et nad paneksid lastele külge kontaktnumbri, kuhu politsei kiiresti helistada saab. Tihti on laps meie juurde jõudes paanikas, ta nutab ja ootab politseilt väga kiirelt lahendust."

Üks palve on Saarniidul peolistele veel. "Olete ju ka igapäevaselt kursis, et demineerijad kontrollivad kahtlased kotid ja anumad üle. Siit üleskutse peol osalejatele ja pealtvaatajatele – ärge jätke oma selja- ega kandekotte järelvalveta. Inimesed helistavad meile ja paluvad need üle kontrollida, see aga nõuab lisaaega ja –ressurssi, sest me tõesti kontrollime kõik asjad üle."