Maailm

KÕIKUV KALIFAAT: salaja filmitud videod näitavad, et ISIS on Raqqas jõudu kaotamas (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. juuni 2017 15:49
Kurdi võitlejad liitlasvägedest mängivad Raqqa äärelinnas jalkat.Foto: Reuters / Scanpix
Pealtnäha on CNN-i kätte sattunud salvestistel üsna igapäevased kaadrid: inimesed jalutavad turul, räägivad juttu, põletav kuumus ja ere päikesepaiste... Nagu kaader ükskõik millisest Lähis-Ida linnast. Kuid see on Raqqa, ümberpiiratud linn Süürias, mida seestpoolt hoiavad pantvangis ISISe võitlejad, väljaspoolt piiravad aga USA-Iraagi-kurdi liitlasväed, mis on juba otsapidi Raqqasse jõudnud.

Siiski on videolindistusel näha ka linnas toimuva varjukülg: riidest katted, mis varjavad rühmituse võitlejaid vaenlase droonipilkude eest ja müürina üksteise otsa laotud liivakotid.

Samal teemal

See, et kaadrid üldse CNN-i kätte jõudsid, on omamoodi ime. ISIS keelas Raqqas igasuguse filmimise ja salvestamise. Neid, kes üritasid linti võtta mõnda rühmituse võitlejat, ootas vägivaldne lõpp. Nüüd aga on lindistuselt näha, kuidas kaks erariides sõjardit arutavad seda, kuidas vastased hävitasid ühe raadiosaatjate laohoone. Need kaks meest räägivad vene keeles ning on tõenäoliselt pärit Kaukaasia piirkonnast. Nad arutavad, et üks neist unustas midagi raadiote kohta küsida. Teine vastab, et paika, kust seadmed oleks pidanud võtma, on juba päev otsa pommitatud. Enam ei saa asja.

Ühel videol on näha, kuidas ISISe võitleja valib, kas panna jalga tavalised või kaitsevärvi püksid. Ta on pärit Belgiast. Viimases videos otsivad kaaslased taga jäljetult kadunud tuneeslast.

Liitlasvägede võitlejad puhkehetkel. Foto: Reuters / Scanpix

CNN kirjutab, et kaadrid näitavad seda, et terrorirühmitus on jõudu kaotamas. Linnarahvas tajub seda, et pääsemine on ligidal ning julgevad tänavatel liikuda, äri teha ning isegi ISISe meestele vastu hakata. Samas ei ole hirm päris kadunud - kohalikud on terroristidele inimkilbiks ja konflikt võib vägivaldse lõpu leida õige pea. Tänavatel seisavad lõhkeaineid täis autod, ootavad vaenlasi... Kas pidu enne lõppu?

Vaata kaadreid Raqqa linnast SIIT.

Samal teemal

18.09.2017
RAQQA PÕGENIKUD: kas süütute linnaelanikega koos pääsesid ka kõrilõikajad ISISest?
17.09.2017
ÜKS LAHING ON LÄBI: Raqqa on ISISe käest lõpuks ometi tagasi võidetud
14.07.2017
„Vihkan ISISt!“ Tütre sõnumid emale sõjast räsitud Raqqa linnast
20.05.2017
RAQQA: linn, kus peagi põrkuvad kolme armee võitlejad