Maailm

Toom kaebas Tšornobõli avarii likvideerijate õiguste rikkumise pärast Eestis  (25)

Õhtuleht.ee, 27. juuni 2017 12:30
Foto: Teet Malsroos
22. juunil esitas Euroopa Parlamendi liige Yana Toom parlamendi petitsioonide komisjonile petitsiooni Tšornobõli AEJ avarii likvideerijate õiguste rikkumise kohta. Dokumendile andsid allkirja 24 Eesti elanikku, kes osalesid katastroofi tagajärgede likvideerimises. 

„Möödus 30 aastat päevast, mil  UkrainasTšornobõli aatomielektrijaamas juhtus avarii ning radioaktiivne saast levis üle Ukraina, Valgevene ja Venemaa ja katastroofi tagajärgede likvideerimisele olid suunatud sõjaväelased ja tsiviilisikud. Neid nimetatakse likvidaatoriteks. Neil polnud vastavat varustust kaitsmast end radiatsiooni eest ja nad said kannatada. Paljusid pole enam elavate nimekirjas. Ja need, kes jäid ellu, vaevlevad tervisehädade käes,“ on petitsioonis kirjas.   

Likvidaatorite korduvad katsed seadust muuta, nende erinevad pöördumised ei kandnud vilja. Inimestel pole aega ja ressursi, et algatada pikaajalist kohtuprotseduuri.    

„Likvidaatorite võrdse kohtlemise probleem ei leia Eestis lahendust kahjuks juba palju aastaid,“ kommenteeris Yana Toom. „Seepärast arvan, et on aeg meie võimusid Euroopa kaudu tagant utsitada, paludes Euroopa Parlamenti uurida likvideerijate diskrimineerimise probleemi Eestis, kus nad ei saa mingit rahalist toetust üksnes oma kodakondsuse tõttu.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee