Jaanirahu sai läbi. Aga mitte Keskerakonnas, nagu oodati, vaid hoopis IRLis, mille jättis maha mees, kes vaid poolteist kuud tagasi juhtis seda erakonda. Koos temaga astus IRList välja ka juba ei-tea-mitmendat korda ministriks mitte saanud Marko Mihkelson.

Valimiskünnisega rinda pistvast IRList lahkumise lainet polnud raske ennustada. Ühtpidi on loogiline, et esimesena lähevad need, kel rohkem võimalusi mõne teise erakonna valimisnimekirjas paremale kohale platseeruda. Lõpuks jäävad alles tõelised aatekandjad (kui vaid teaks, mis need IRLi aated tänaseks täpselt on) koos nendega, kes küll lahkuksid, kuid kel pole lootustki mõnes teises erakonnas vähemalt samal tasemel poliitikas kaasa rääkida. Tsahkna ja Mihkelson küll võivad öelda, et jätkavad tööd riigikogu iseseisvate liikmetena, kuid on selge, et Eesti parteipoliitiline süsteem võimaldab sellist jätkamist vaid kuni järgmiste riigikogu valimisteni. Seda masti poliitikute puhul pole samas kuigi tõenäoline, et IRList lahkudes pole neil plaani, kuidas edasi tegutseda. Seda enam, et Mihkelson kinnitab, kuidas tal on Eestile veel palju anda.

Mehed ise küll lahkuvad IRList isamaaliste sõnade saatel, kuid sammu taustal on näha pettumust SSSRiks kutsutavas tuumikus (Seeder, Sibul, (Siim) Kiisler ja Reinsalu), kellega lahkujatel puuduvad ühised väärtused ja soov koos võidelda, et erakond kunagise hiilguseni tagasi tüürida. Tsahkna ja Mihkelsoni käik paneb aga nii IRLi kui ka võimuliidu keerulisse seisu, sest riigikogus kahaneb koalitsiooni kohtade arv 56lt 54le. Seda olukorras, kus Keskerakonna lõhenemine on üha enam saamas faktiks. Edgar Savisaare nimekirja tekkimisel sõltub valitsuse püsimajäämine vaid sellest, kuidas hakkavad käituma selle nimekirja riigikokku kuuluvad saadikud. Sellises seisus pole vaja kadestada Jüri Ratase valikuid peaministrina, eriti veel Eesti ELis eesistumise künnisel.

Samas on meil vähemalt IRLi osas pilt oluliselt selgem, kui enam ei teeseldagi erinevalt Keskerakonnast ühtsust, mida tegelikult pole juba tükk aega olnud. Kui nüüd nende kahe eeskujul lisandub IRLi veelgi riigikokku kuuluvaid lahkujaid, muutub valitsuse püsimine küsitavaks isegi ilma Keskerakonna ettearvamatu käitumisega saadikuteta.

Jaga artiklit

9 kommentaari

A
Axter  /   13:53, 27. juuni 2017
Ka need 2 luru hääletasid Rail Balticu poolt. Nende koht on häbipostis igavesti. Ei iilagi enam ühtki häält nendele ega ka ülejäänud 61-le reeturile.
R
RF  /   13:11, 27. juuni 2017
võtab vastu kõik need, kel puudub selge maailmavaade ja sirgeselgsus. RF on oma malelaud mängida, egas siis enam ei too kahepeale IRL lahkujad 5000 häält, sest nad pole enam isamaalased.

Päevatoimetaja

Denes Kattago
Telefon 51993733
denes.kattago@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis