Eesti uudised

Helme peab tõenäoliseks Tsahkna ja Mihkelsoni liitumist Reformierakonnaga (37)

Gerly Mägi, 26. juuni 2017 13:28
Mart HelmeFoto: Aldo Luud
"Ei, seda ma nüüd küll ei usu, et nad konservatiividega liituvad," arvas EKRE esimees Mart Helme Margus Tsahkna ja Marko Mihkelsoni edasistest plaanidest.

"Kumbki neist, ei Tsahkna ega Mihkelson pole need inimesed, kes meie juurde tuleksid," on Helme veendunud. Tema sõnul on Tsahkna ja Mihkelsoni edasisi käike vara prognoosida. "Mihkelson on pigem liberaal ja ma arvan, et aasta pärast räägitakse tema liitumisest Reformierakonnaga."

Samal teemal

Kui aga mõlemad siiski homme, avaldus näpus, EKRE kontorisse astuvad, on Helme sõnul erakonnaga liitumiseks neile üks tingimus.

"Nad peavad siis selgelt tunnistama ka meie programmilisi seisukohti. Siiani nad pole seda teinud," sõnas Helme. "Kui nad tunnistavad meie programmi, siis on ju tegemist toredate inimestega. Sel juhul on meil asju, mida ühiselt arutada."

"Mihkelson on olnud üks piirilepingu tuliseid pooldajaid. Meie oleme selle suhtes olnud väga teistsugusel seisukohal. Piirilepingu ratifitseerimine sellisel kujul, kus Eesti ei ole midagi vastu saanud  – ei okupatsiooni tunnustamist ega vabadust ega presidendi ametiraha – ei saa rääkida. See ei ole võrdne tehing Venemaaga," arvab Helme.

"Tsahkna puhul ma ei kujuta puhtinimlikult hästi ette, et ta meile lihtliikmeks tuleks," sõnas Helme, andes mõista, et IRLi juhtiva liikme kohalt mõne teise erakonna lihtliikmeks saamine oleks selge kukkumine.

"Ta on väga sümpaatne inimene ja mul on isiklikult temaga aastatepikkused head suhted. Tean teda kui täitsa korralikku konservatiivi," ütles Helme.

Headest suhetest hoolimata ei usu Helme siiski, et mehed võiksid konservatiividega liituda. "Pigem on nad mõnda aega parteitud, lähevad n-ö aknaalusteks," sõnas ta.

Helme sõnul on IRL on hukule määratud

Tasapisi on liikmeid IRLi ridadest EKREsse liikunud varemgi, ent Tsahkna ja Mihkelsoni lahkumine võib kaasa tuua uue laviini. "Ma ei ole statistikat küll teinud, aga neid endiseid IRLi liikmeid, kes on aastate jooksul meile tulnud, ikka jagub," räägib Helme.

Helme on kindel, et Tsahkna ja Mihkelsoni lahkumised ei jää viimaseks ka IRL riigikogu fraktsiooni tasemel. "Ka fraktsioonist võib veel mõni inimene ära minna. Nad lähevad akna alla ega saa ametlikult meie fraktsiooniga liituda, aga praktiline koostöö on võimalik."

"See on selge, et IRLi fraktsioon on lagunemas," arvab Helme. "Esimehe vahetus ei andnud IRLile uut hingamist, mida loodeti. Ilmselt see erakond on hukule määratud."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee