Hundisilma talus jaanipäeval avanenud pilt peremehest koos mõne üksiku külalisega erines kardinaalselt vaid mõne aasta tagustest hiilgeaegadest, kus õu oli pidulistest tulvil. Paremat näidet Keskerakonna ja Tallinna linnavõimu toiduahela põhimõttelisest muutumisest on raske leida. Kuid tegelikult on küsimus Savisaare jätkamisest – kui mitte suures, siis vähemalt kommunaalpoliitikas – endiselt õhus.

Järjest on tulnud uudiseid, kus nii Savisaar ise kui ka Keskerakonna vene poliitikud räägivad kohalikel valimistel kandideerimisest ja teevad juba kampaaniagagi algust. Täpsustamata on jäänud vaid üks „pisiasi“ – millises nimekirjas kavatsetakse kandideerida? On selge, et selline ebamäärasus on taotluslik. Yana Toomi välja hõigatud jaanirahu ses küsimuses on läbi ja kired Keskerakonna ühtsena püsimise ümber vallanduvad uue hooga.

Jüri Ratas Keskerakonna juhina võis küll kutsuda üles lõpetama jutud ja tegevused erinevate nimekirjade loomiseks, kuid pelgalt üleskutsest ei piisa. Ratasel peab olema midagi reaalset vastu pakkuda, kuid mida? Arvestades seda, et Keskerakond on tuginenud peamiselt vene valija häältele, siis tegelikult on eraldi nimekirjaga valimistele minemise mõtete mõlgutajatel venelaste hääled sama hästi kui olemas. Seda sõltumata sellest, kas nad osalevad Keskerakonna nimekirjas või eraldi. Viimasel juhul on väljavaated isegi paremad, sest eraldi osaledes on nende nimed valimisnimekirjades paremini nähtaval.

Ratase lootust, et Toom, Savisaar ja Olga Ivanova toovad erakonnale küll hääli, kuid pealinnas võimu jagunemise otsustab erakonna keskkontor, ei jaga kindlastiseparatismiga flirtijad. Pealegi pole vanadel n-ö savisaarlastel mingit huvi aidata kindlustada Ratase võimu parteijuhina, kui on juba ette teada, et riigikogu valimisnimekirjade paigutuses ei saa neil olema mingit eduvõimalust.

Seega tähendaks eraldi valimisnimekiri Keskerakonna lõpu algust. Kui Savisaare leer saab pealinnaasjades suurema otsustusõiguse kui ametlik Keskerakond, siis kajastub see jõudude vahekord peatselt ka riigi tasandil. Ennustused, et praegune Toompea võimuliit ei pruugi eelseisvat sügist üle elada, pole tekkinud tühjale kohale. Ratase suulikkusest Keskerakonda koos hoida sõltub see, kui kaua ta jätkab peaministrina.

Jaga artiklit

6 kommentaari

Õ
õigus,  /   15:33, 26. juuni 2017
IRL-i ühtsus juba selgus.

Päevatoimetaja

Denes Kattago
Telefon 51993733
denes.kattago@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis