Eesti uudised

Eesti eesistumine: püüd ühtlustada Euroopa vanemapuhkust (4)

Marvel Riik, 23. juuni 2017, 14:17
Järgmisel kuul, kui algab Eestist saab Euroopa Liidu eesistujariik, algavad töö ja pereelu ühitamise direktiivi läbirääkimised.Foto: Mari Luud
Euroopa riikides on vanemapuhkuste ja -hüvitiste skeemid väga erinevad. Olukorra võrdsustamiseks on Euroopa Komisjon välja tulnud töö ja pereelu ühitamist puudutava paketiga. Eesti eesvedamisel otsitakse paketile liikmesriikide nõusolekut.

Võrreldes Euroopa liikmesriikidega on Eesti lapsehoolduspuhkus ja vanemahüvitis helde. Rasedus- ja sünnituspuhkus on 140 päeva, kuid puhkusele võib jääda 70 kuni 30 päeva enne lapse eeldatavat sündi. Belgias on vastava näitaja 15 nädalat, Saksamaal 14. Kui Eestis saab võtta 10 tööpäeva isapuhkust, siis näiteks Itaalias on isadel õigust kõigest kahele päevale.

Samal teemal

Kui vanem ei ole saanud eelmise aastal tulu, on tema hüvitise suuruseks kehtiv vanemahüvitise määr, mis on käesoleval aastal 430 eurot, Saksamaal selleks 390 eurot. Arvestades veel teisi toetusi ning maksmise pikkust, on tegu kokkuvõttes kenakese summaga.

Kuna pilt Euroopas on kirju, plaanib Euroopa Komisjon välja tulla töö ja pereelu ühitamist puudutava paketiga. „Uued õiguslikud algatused hõlmavad endas tasustatud isapuhkust, vähemalt nelja kuu pikkust tasustatud vanemapuhkuse tagamist mõlemale vanemale, tasustatud hoolduspuhkust, aga ka võimalust küsida tööandjalt paindlikku töökorraldust ning hoolduskoormusega töötajatele täiendava diskrimineerimiskaitse tagamist,“ selgitab sotisaalministeeriumi laste ja perede osakonna juhataja Hanna Vseviov.

Järgmisel kuul, kui algab Eestist saab Euroopa Liidu eesistujariik, algavad töö ja pereelu ühitamise direktiivi läbirääkimised. Eesti juhtida on arutelud teiste liikmesriikidega, et jõuda liikmesriikidele sobivaima lahenduseni.

Eesti-siseselt on samuti tegemist teemaga, mis on muutmas praegust süsteemi. „Hetkel töös olevad muudatused Eesti vanemapuhkuste- ja hüvitiste süsteemi arendamisel kannavad paljuski neid samu eesmärke, mis Euroopa Komisjoni algatus: naiste tööhõive suurendamine, paindlike võimaluste pakkumine töö ja pereelu ühitamiseks, isade osaluse suurendamine laste kasvatamisel jms,“ täpsustas Vseviov.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee