Maailm

Iraagi peaminister Mosuli mošee hävitamisest: "See on ISISe teadaanne kaotusest!" (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 22. juuni 2017 16:23
13. juunil tehtud foto viltusest minaretist, mille tipu küljes võib näha ka ISISe lippuFoto: Reuters / Scanpix
ISISe äärmuslased lasid täna õhku ajaloolise 800 aastat vana al-Nuri Suure Mošee. Kuigi terroristid üritavad selles ameeriklasi süüdistada, nägid plahvatust pealt Iraagi sõdurid. Mošee oli äärmusrühmitusele suure tähtsusega paik, kuid pühapaiga hävitamine algas juba varem, mošee imaami tapmisega, kirjutab CNN.

Kuigi terrorirühmitus on varemgi hävitanud ajaloolisi hooneid ja pühapaiku - viimaseid siis, kui usund või usulahk, mida sakraalehitis esindab, nende vaadetega kokku ei lange - oli al-Nuri Suur Mošee ehk nn Mosuli viltuse minaretiga mošee ISISele suure sümboolse väärtusega paik. Pühamus kuulutas rühmitus välja kalifaadi, seal pidasid nende juhid palvusi ja ka muidu oli al-Nuri ISISe olulisim sümboolne kants.

Samal teemal

Mitu aastat lehvis viltuse minareti tipus rühmituse mustvalge lipp. 2014. aastal kuulutas ISISe juht Abu Bakr al-Baghdadi seal välja uue kalifaadi ja püha sõja. See oli esimene ja ühtlasi ka viimane kord, mil al-Baghdadi oma järgijate ees avalikult kõne pidas. Kuu aega enne seda tapsid terroristid al-Nuri mošee imaami. Pühamees keeldus rühmituse liikmeks hakkamast.

Ehkki ISIS väidab, et mošee hävitasid ameeriklased, nägid plahvatust pealt vaid 50 meetri kaugusel olnud iraagi väed, kes mošeed ümbritsevat ala ümber piirasid. Iraagi peaminister Haider al-Abadi ütleb, et mošee hävitamine on ISISe "ametlik teadaanne oma kaotusest". Lõhkeainetega mošee juures ringi jooksvaid rühmituse võitlejaid jälgisid liitlasväed oma vahipostidelt juba viimased paar päeva.

Iraagi sõdurid lootsid, et mošee tagasivallutamine on võimsa ja sümboolse tähendusega. Ka avaldasid paljud neist lootust võidu päeval pühamus palvetada.

Samal teemal

30.05.2017
Iraagi sõjavägi võitis Mosuli kesklinna ISISelt tagasi
22.05.2017
Iraak: Mosuli mošee lasti õhku