Reis

Lennukite saladused I Loomad pardal, salatoad ja personali salakeel 

Triin Tael, 22. juuni 2017, 04:00
 Vida Press
Kas teadsid, et lennukis võib koos sinuga sõita jõehobu? Briti leht The Telegraph paljastab lennureisimisega seotud saladusi.

1. Pardal võib viibida jõehobu

Kui sa just lennukiga Tallinnast Tartusse ei sõida, võib lennuki pardal vabalt mõni eksootiline loom olla. Austraalia lennufirma Qantaks näiteks sõidutab aastas 65 000 looma, kellest suurema osa moodustavad kassid-koerad. Kuid ühe lennuväljatöötaja sõnul on suurim loom, keda ta on näinud transporditavat, jõehobu.

2. Lennukis on salatuba

Pikal lennureisil peavad lennuteenindajad puhata saama. Seetõttu on lennukites salajane magamistuba. Sinna pannakse rahunema ka halvasti käituvaid reisijaid. Tavaliselt on toakeses narivoodi või isegi äriklassi mugav iste pluss eriline WC.

3. Lennukist eemaldatakse 40 000 eset

Kohvrid pole ainus, mis lendude vahel õhusõidukist välja tõstetakse. The Telegraphi andmeil küünib eemaldatavate esemete arv 40 000ni, kui arvesse võtta kõik toidukandikud, -nõud ja noad-kahvlid.

4. Reisija hilinemine maksab firmale miljardeid

Jäid liiga kauaks poodi ja lennuki sissepääs löödi su nina all kinni? Sulle on see ärritav, kuid lennufirmale tohutu krahh. Lennukompaniid kannavad hilinevate reisijate tõttu aastas kahju 9,5 miljardit eurot. Suur osa sellest on personali- ja kütusekulu.

5. Personal räägib salakeelt

Kui lennupersonali liige ütleb "Tom Cruise", ei räägi ta tingimata samanimelisest filminäitlejast. Ta räägib hoopis teest ja kohvist, mille nimetusi markeerivad Hollywoodi tähe initsiaalid – esmalt pannakse serveerimiskärusse tee (sellele vihjab T-täht), siis kohv (coffee).

6. Suure osa tööst teeb automaatpiloot

Pilootide ametioskusi ei maksa alahinnata, kuid tavalennul teeb umbes 90% juhtimisest automaatpiloot. Lendurit on ennekõike vaja õhkutõusmisel ja maandumisel.

7. WCd õhus ei tühjendata

Lennuki tualettruumi paaki tühjendatakse alati pärast lendu. Seda protseduuri ei saagi õhus teha, väidab The Telegraph.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee