Eesti uudised

Vaimuhaigeid ravinud libatohter Smirnov mõisteti pikaks ajaks vangi (7)

Juhan Haravee, 21. juuni 2017 15:54
Vaimuhaigla Nõmme piiril: lahke doktor Smirnov müüs oma patsientidele maha isegi isikliku tabletitagavara – retsepte tal kahjuks pakkuda polnud. Foto: Robin Roots
Isehakanud psühhiaatri kabineti seinal rippus Tartu ülikooli arstiteaduskonna cum laude diplom –  võltsitud. Patsientide oletatavat skisofreeniat ravis aga võltsmeedik talle endale välja kirjutatud depressiooniravimitega.

Harju maakohus kinnitas kolmapäeval Põhja ringkonnaprokuratuuri ja 31aastase kohtualuse Igor Smirnovi vahel sõlmitud kokkuleppe ning mõistis kuues erinevas kuriteos süüdistatud mehele liitkaristusena viis aastat vangistust. Kohe tuleb mullu 29. detsembrist vahi all olnud Smirnovil talle mõistetud vangistusest ära kanda kuus kuud ning ülejäänud osa karistusest, neli aastat ja kuus kuud jääb tal kanda tingimisi viieaastase katseajaga.

Kohtus kinnitab igati intelligentse moega Smirnov, et sõlmitud kokkulepe on talle arusaadav ja et ta jääb selle juurde. Kohtuniku küsimusele, kas ta endale süüks pandud tegusid ka kahetseb, vastab Smirnov reipalt: “Jaa, ikka!” Pool aastat vahi all viibinud noor mees teab, et kokkuleppe kohaselt on tal juba tuleval nädalal võimalus vabadusse pääseda. Oma seniste liistude juurde naasmisega on tal nüüd aga mõnevõrra raskem.    

Prokuratuur oli esitanud Kiviõlist pärit ja varem kohtlikult karistamata Smirnovile süüdistuse dokumendi võltsimises, valeütluse andmises, võltsitud dokumendi kasutamises, psühhotroopse aine suures koguses ebaseaduslikus käitlemises, delikaatsete isikuandmete ebaseaduslikus avaldamises ja keelatud majandustegevuses.

Politsei sai Smirnovi ebaseaduslikule tegevusele jälile eelmise aasta suvel, kui mees võttis parajasti ühelt oma patsiendilt analüüsimiseks verd. Smirnov pidas   vastuvõtutuba Pärnu maanteel Järve keskuse lähedal. Süüdistuse järgi polnud see siiski isehakanud meediku ainuke “arstikabinet”, kus ta oma abivajavatele kundedele arstiteenust pakkus. Teavet füüsilisest isikust ettevõtja Igor Smirnovi kui arstikutset (MD) omava teenusepakkuja kohta on võimalik tänini internetist leida. FIEna on mees end registreerinud juba 2015. aasta augustis.

Smirnovi vastuvõtutoa seinalt leidsid kohale saabunud politseinikud Tartu ülikooli arstiteaduskonna cum laude diplom. See osutus võltsinguks, sest tegelikult on tal hoopis radioloogi-tehniku haridus, nagu selgus hiljem.

Smirnovil oli väike ring pikaajalisi patsiente, kellel ta ravis näiteks skisofreeniat. Kuna ta ei saanud oma haigetele ise retseptiravimeid välja kirjutada, siis müüs ta edasi depressioonirohtusid, mida arstid olid talle endale raviks määranud.

Pärast politsei luubi alla sattumist käskis Igor oma patsientidel kirjutada jälgede segamiseks pangaülekannetele seksuaalteenuste nimetusi.

Eeluurimise käigus tehti Smirnovile kaks psühhiaatrilist ekspertiisi. Esimesel korral ei suutnud eksperdid öelda, kas mees on süüdiv või mitte, kuid   kordusekspertiisi hinnangul on ta siiski võimeline oma tegudest aru saama ja karistust kandma. Eesti Ekspressis   25. jaanuaril ilmunud artiklis seisab, et Smirnov tunnistas end juba eeluurimisel süüdi ning avaldas kahetsust.

Põhja ringkonnaprokuratuurist ei õnnestunud Õhtulehel kohtus süüdi mõistetud Igor Smirnovi ebaseadusliku arstipraksise kohta üksikasjalikumat teavet saada. Sellest ei tohiks muidugi järeldada, nagu oleks süüdistust menetlenud ametnikud libatohtri patsientide hulka kuulunud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee