Ilm ja loodus

FOTOD JA VIDEOD | Lätis laastas ülivõimas tornaado kiirusega kuni 253km/h! (37)

Denes Kattago, 21. juuni 2017, 14:30
Foto: Skaties
Lätimaad kimbutas taas tugev torm ja mööda maad pühkis tornaado. Elektrita jäi 1270 kodumajapidamist. Sigulda piirkonnas ulatus tuulepuhangute kiirus vähemalt 50 meetrini sekundis.

Eksperdid tulid Läti meedias ilmunud ülesvõtete ja video põhjal järeldusele, et see oli F2-kategooria tromb.

Trombide tugevust hinnatakse Fujita-Pearsoni skaala abil. Sellel on kuus kategooriat: F0 on kõige nõrgem mõõdetav tornaado, mille puhul on tuule kiirus vähemalt  18 m/s. Kõige tugevama purustusjõuga ehk F5 kategooriasse kuuluvad tornaadod, mille tuule kiirus on vähemalt 116 m/s.

Lätis möllanud tromb liigitus kategooriasse F2 ehk tuule kiirus oli vähemalt 50-70 m/s. 19,4 protsenti maailmas registreeritud tornaadodest on sama tugevad.

F2-kategooria tromb toob endaga kaasa tuntavaid purustusi: rebib maha sõrestikehitiste katuseid, murrab suuri puid või kisub neid juurtega välja; kerged lendavad objektid muutuvad ohtlikuks.

Igasuvine nähtus

Igal suvel kimbutab lõunanaabreid üha suurem hulk tornaadosid. Reeglina möllab tuulispask väiksel ala ja on lühiajaline, kuid nende tagajärjed on muutumas aina hullemateks.

Läti keskkonna, geoloogia ja meteoroloogia keskuse ekspert Andris Vīksna selgitab, et tavaliselt tekib tornaado rünkpilvede ja äikesetormide aegu, st kui atmosfäär on ebastabiilne ja on vastandlik õhutemperatuur. "Näiteks oletame, et on palav ja äkki läks õhk külmaks," ütleb Viksna.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee