Pilt on illustreeriv.Foto: Vida Press
Maailm
21. juuni 2017 12:06

Argentinas leiti natside peidetud varandus (47)

Argentina pealinna Buenos Airese äärelinnast Beccarist leidis kohalik politsei tohutu aardekambri, mis arvatavasti kuulus natside kõrgematele ametnikele ja ohvitseridele, kirjutab Yahoo! News.

Ühe kunstikoguja korterist leidis politsei 75 erinevat eset. Nende hulgas on mitu haakristidega dekoreeritud karbikest, kus hoiti suurendusklaase ja Adolf Hitleri büst.

Argentina kaitseminister Patricia Bullrich räägib, et uurimine tõestas, et tegu on tõepoolest autentsete esemetega II Maailmasõja ajast. Leidude seas oli ka sellest ajastust pärit fotosid.

Bullrich räägib, et mõned leiud olid kummastavad. Laste mänguasjad, mille eesmärk võis olla laste ajupesu, suur natsikotka kuju, mis haakristi otsas kükitab, natsisümboolikaga liivakell ja karbitäis suupille.

Ajalooliselt ehk kõige olulisem leid oli seni avaldamata foto Hitlerist, kes suurendusklaasiga midagi uurib. Fotol kujutatud suurendusklaas on väga sarnane nendega, mis kollektsiooniski karpidesse ära pandud. Ajaloolased, kelle poole argentiinlased pöördusid, usuvad, et diktaatori luup fotolt on samuti kollektsioonis olemas.

Kuidas natside varandus leiti? Pärast II maailmasõda sai Argentinast sõjakurjategijate meelispeidupaik. Paljud kõrged Natsi-Saksamaa riigiametnikud ja sõjaväelased põgenesid Lõuna-Ameerikasse ning tõenäoliselt tõi mõni neist endaga kaasa ka selle kogu.

Kogu omaniku isik pole avalikkusele teada. Hetkel viibib ta küll vabaduses, ent on uurimise all. Kodanik pani mõned kollektsiooni teosed väljanäitusele ühes galeriis, sealt liikus info kahtlastest eksponaatidest rahvusvahelise kriminaalpolitsei Interpoli töölauale, kes isiku kodu 8. juunil läbi otsis. Seal märkasid uurijad suurt riiulit, mida liigutades leidsid nad varjatud käigu, mis viis natsisümboolikat ja -esemeid täis ruumi.

Mis aga selle leiu huvitavaks ja ajaloolises mõttes väärtuslikuks teeb, on see, et kõik esemed on ekspertide hinnangul tõepoolest autentsed. Varem on leitud üksnes üksikuid varastatud esemeid või originaalteoste koopiaid. Kohalik juudi kogukond näeb mahukas kollektsioonis tõendit sellest, et Argentinas leidsid tõepoolest varjupaiga paljud tähtsatel kohtadel töötanud natsid. Mis kollektsioonist edasi saab, pole teada.