Elu

KUULSUS KUTSUB KÜLLA | Üllar Saaremäe soovitab: mida teha Ida-Virumaal? (1)

Õhtuleht.ee, 21. juuni 2017, 04:00
Narva-Jõesuu rand Arno Saar
Kuigi näitleja Üllar Saaremäe sõnul on eestlased Ida-Virumaa suhtes veel siiani veidi pelglikud, on seal palju ilusat loodust ja huvitavaid vaatamisväärsusi. Nii pakub ta esimese hooga, nagu ühele kohtlanõmmekale kohane, muidugi sealset kaevandusparki-muuseumi, aga soovitab käia ka Eesti Kuubas ehk Narva-Jõesuus ja mahajäetud kummituslinnas Sompas.

Kohtla-Nõmme kaevanduspark-muuseum

"Kaevandusmuuseum on ainulaadne võimalus minna maa alla ja vaadata, kuidas kaevurid omal ajal töötasid," kiidab ta. Saaremäe sõnul on muuseum viimasel ajal jõudsasti kasvanud.

Kohtla-Nõmme kaevanduspark-muuseum Tiina Kõrtsini

"Sinna on ehitatud kohvikuid, ralliradu ja mida kõike veel," loetleb ta. Kui tuju ja tahtmist on, võib Saaremäe sõnul seal vähemasti pool päeva veeta. "Olen seal võtteid teinud ja muidugi ka lapsena ringi jooksnud. Suur rõõm on näha, kuidas see kõik seal on elule tõusma hakanud," ütleb ta.

Narva-Jõesuu rand

Kauni vaatamisväärsusena toob näitleja välja mereäärse Valaste joa. "Ehkki suvel pole ta nii uhke. Seda on ta rohkem kevadel, kui veed lähevad lahti ja kogu see ilu tärkab," ütleb Saaremäe. Siiski soovitab ta sõita mööda mereäärt ja peatuda näiteks Narva-Jõesuu rannas.

Narva-Jõesuu rand Arno Saar

"Võiks öelda, et see on justkui Eesti Kuuba – avastamata ja metsik," ütleb näitleja. Narva-Jõesuu on Saaremäe sõnul puhkamiseks hea ja ilus koht, aga millegi pärast sinna eriti ei satuta. Seepärast pole kaunis rand ka ülerahvastatud. "Vist ikka kardetakse seda Ida-Virumaad siiani," nendib ta.

Sompa

"Kui ma enne rääkisin uhketest ja ilusatest kohtadest, siis tegelikult tasuks läbi sõita selline koht nagu Sompa," pakub Saaremäe vahelduseks. Sompa on mahajäetud olemise ja Stalinistliku arhitektuuriga Kohtla-Järve lahuslinnaosa.

Sompa Argo Soolep

"Minu lapsepõlves dešifreeriti Sompa lahti nii: samoje opasnoje mesto posle Ameriki," muigab Saaremäe. Vene keelest tõlgituna tähendab see kõige ohtlikumat kohta peale Ameerika.

Samal teemal

20. september 2017, 22:38
ERRi VIDEO | Kadrina volikokku kandideeriv Üllar Saaremäe loodab saada vähemalt viis häält
28. juuli 2017, 01:24
KUULSUS KUTSUB KÜLLA | Lepatriinu soovitab: mida teha Hiiumaal ja Haapsalus?
29. juuni 2017, 04:00
KUULSUS KUTSUB KÜLLA | Andres Dvinjaninov soovitab: mida teha Tartu- ja Jõgevamaal?
28. juuni 2017, 04:00
KUULSUS KUTSUB KÜLLA | Raivo Trass soovitab: mida teha Virtsus?

1 KOMMENTAAR

l
linda 21. juuni 2017, 12:37
Üllar Saaremäe ei ole vist ammu käinud Ida-Virumaal? Sompa ei ole mingi kummituslinn, kõik tühjad majad on juba kümmekond aastat tagasi maha lammutatud ja Sompas on saanud kena väike alevike. Küll aga on kummituslinnad Ida-Virumaal täitsa olemas, nimelt Viivikonna ja Sirgala.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee