Maailm

Trump süüdistas tudengi surmas Põhja-Korea jõhkrat režiimi (10)

Aadu Hiietamm, 21. juuni 2017 04:00
KOOMAS: 13. juunil tõi erilennuk Otto Frederick Warmbieri (22) kodumaale. Vanemate halvaks üllatuseks oli poeg koomas ning suri 19. juunil. Foto: Reuters / Scanpix
Põhja-Koreast eelmisel nädal koomaseisundis kodumaale toimetatud USA tudengi Otto Frederick Warmbieri vanemad teatasid esmaspäeva õhtul poja surmast. President Donald Trump süüdistas juhtunus Põhja-Korea jõhkrat režiimi. Paljud ameeriklased ootavad nüüd sealse diktaatori Kim Jong-uni karistamist.

Otto Frederick Warmbier suri oma kodulinna Cincinnati haiglas kuus päeva pärast kodumaale jõudmist. Põhja-Korea võimud vabastasid ta vanglast 13. juunil ning erilennuk tõi ta kodumaale.

Vanemate halvaks üllatuseks oli Otto Frederick Warmbier koomas ning arstid diagnoosid tal raske ajukahjustuse.

Otto Frederick Warmbier sõitis kümneliikmelise turismirühma liikmena viieks päevaks Põhja-Koreasse Hiina turismifirma Young Pioneer Tours vahendusel. Ta vahistati mullu 2. jaanuaril Pyongyangi lennujaamas riigist lahkumisel.

Vahistamise ajend oli pagasist leitud hotellist suveniirina kaasa võetud propagandaplakat. Warmbieri sõnul oli plakatit palunud ühe tema sõbra ema, et panna see "trofeena" üles tema kirikusse. Noormees lisas, et pidi plakati eest saama 10 000 dollarit maksva auto.

KOOMAS: 13. juunil tõi erilennuk Otto Frederick Warmbieri (22) kodumaale. Vanemate halvaks üllatuseks oli poeg koomas ning suri 19. juunil. Foto: Reuters / Scanpix

Uskumatult raske karistus

Põhja-Korea võimud korraldasid Otto Frederick Warmbieri süüdimõistmiseks mullu 16. märtsil tund aega kestnud näidisprotsessi. Tudengit süüdistati riigivaenulikus teos.

Otto Frederick Warmbier tunnistas kaks ja pool nädalat enne kohtumõistmist korraldatud pressikonverentsil pisarsilmi, et tegi hotelli fuajeest plakati varastamisega kohutava vea.

Noormees lisas ka, et ta on liigutatud sellest, kui inimlikult Põhja-Korea temasugustesse kurjategijatesse suhtub. Abi sellest tunnistusest ei olnud. Kohus mõistis ta 15 aastaks töölaagrisse.

Vanemad ei osanud aimatagi, et tegelikult saabub poeg koju elava laibana, kes ei suuda rääkida ja näha ning ei reageeri sõnadele. Huvitaval kombel tuli vabastamisteade päeval, mil Põhja-Koreasse saabus end Kim Jong-uni sõbraks nimetav endine NBA tähtmängija Dennis Rodman.

USA välisministeerium väitis siiski, et Warmbieri vabastamisele aitasid kaasa Rootsi diplomaadid. USA-l pole teatavasti Põhja-Koreas saatkonda ning vajadusel palutakse abi Rootsi saatkonnalt.

Põhja-Korea võimud selgitasid juhtunut järgmiselt: Otto Warmbier haigestus botulismi ning langes pärast unerohu võtmist koomasse. USA arstid aga ütlesid, et nad ei leidnud botulismist mingeid märke ning seetõttu on ka noormehe tõsise ajukahjustuse põhjused ebaselged.

Nad ei soovinud võimalike põhjuste üle spekuleerida. Siiski on mõned arstid arvanud, et tõenäoliselt põhjustas raske ajukahjustuse südameinfarkt.

Otto Warmbieri isa ütles, et ta ei usu Põhja-Korea võimude jutust mitte sõnagi. Ta nimetas põhjakorealasi jõhkrateks terroristideks. Õli valas tulle ajaleht New York Times, mis viitas Washingtoni jõudnud luureandmetele, mille järgi olevat Otto Warmbieri vangistuses korduvalt pekstud.

USA president Donald Trump reageeris teatele Otto Warmbieri surmast teravalt. Ta süüdistas toimunus Põhja-Korea brutaalset režiimi. "Vanematele ei ole midagi traagilisemat kui oma elutee keskel olnud lapse kaotus," ütles riigipea.

"Halbu asju juhtus, kuid vähemalt sai ta koju oma vanemate juurde," lisas president. Ta avaldas vanematele saadetud kirjas kaastunnet.

Ka USA välisminister ütles, et Washington süüdistab noormehe ebaõiglases vangistamises Põhja-Korea valitsust.

USA meedia tsiteerib ka tuntud vabariiklikku senaatorit John McCaini, kes ütles: "Vaatame fakte: Kim Jong-uni režiim mõrvas Ameerika kodaniku Otto Warmbieri." Otto Warmbieri Põhja-Koreasse viinud Hiina turismifirma Young Pioneer Tours teatas eile, et lõpetab ameeriklaste reisid sellesse riiki.

KOHUS: Põhja-Korea kohus mõistis mullu 16. märtsil USA tudengi Otto Frederick Warmbieri propagandaplakati varguse eest 15 aastaks töölaagrisse. Foto: Reuters / Scanpix

Mida teha Põhja-Korea režiimiga?

USA valitsuse andmetel peab Põhja-Korea praegu kinni veel vähemalt kolme ameeriklast.

Konservatiivne telekanal Fox News arvas, et Põhja-Koread tuleb selle barbaarse akti eest karistada.

Liberaalne telekanal CNN aga küsis: "Kas USA peab Otto Warmbieri pärast Põhja-Korea vastu sõtta minema?"